İçişleri Bakanı Soylu: Deprem bölgesindeki fahiş kira artışı bizi üzdü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Aşırı kira artışları deprem bölgesinin kendisi kadar acı bir gerçeği. Dolayısıyla bu bizi üzüyor. Tabii ki devlet olarak gereğini yapıyoruz” dedi.

Soylu, duyuruyu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Diyarbakır’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı görüşmenin ardından yaptı. Soylu, “Bu felaketin boyutlarını deprem olarak tanımlarken tam olarak anlatamayacağımızın farkına varıyoruz” ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

“Çünkü daha önce depremler yaşadık. En azından bizim nesillerimizin yaptığı buydu. Dünyanın pek çok belasıyla karşı karşıya kaldıklarında bu kadar çok insanı etkileyen bu kadar yaygın bir salgın görmedik ve yaşamadık. Sadece şu anda ne kadar çöp çıkarılacağını kabaca hesaplayabileceğimizi söyleyebilirim. Milyonlarca ton. Diyarbakır’dayız, fatura burada çıktı. Antakya’da hesap açtık. Sadece Antakya Hatay’da 15 milyon ton. Yani milyonlarca kamyon. Dinlenmeden çok hızlı giderseniz 3, 4 ayda tamamlanabilecek, sadece bir alanda tamamlanabilecek bir batıktan bahsediyoruz. Arama kurtarma operasyonlarının yürütüldüğü 26 binden fazla bina var. Bütün bunları Hollanda’da 3 nokta olan 110 bin kilometrekarelik bir alanda bu depremle karşı karşıya kaldık. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi yakın ve uzak birçok bölgede hissedilen ve artçı sarsıntıları devam eden bir depremle, doğal afetle karşı karşıyayız. Devlet olarak, millet olarak ve sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizin tüm unsurlarıyla bu felaketin karşısında durduk ve bugün 20 yaşındayız.”

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını ve enkaz kaldırma çalışmalarının başladığını kaydeden Soylu, afet bölgesindeki tüm vatandaşlara erzak, yiyecek ve giyecek yardımı yapıldığını söyledi. Öte yandan helikopter ve uçaklarla her yere kısa sürede geldiklerini söyleyen Soylu, “Birkaç münferit olay dışında toplumu etkileyecek, kaosa yol açacak, kafa karışıklığı yaratacak tek bir an bile güvenlik zafiyeti yaşanmadı” dedi.

Bakan Soylu şöyle devam etti:

“Elbette bu büyük depremden yararlanmak isteyenler olabilir. Her zaman olabilir. Her zor durumdan yararlanmak isteyenler olabilir. Bakan Çavuşoğlu da bazı yasal değişikliklere ihtiyaç olduğunu belirtti. Mesela şunu söylemeliyim. Aşırı kira artışları son dönemde depremin olduğu bölgede deprem gibi acı bir gerçek haline geldi. Dolayısıyla bu bizi üzüyor. Tabii biz de devlet olarak gereğini yapıyoruz. Buradan vatandaşlarımızın emniyet birimlerimizden 112’ye, savcılıklarımızdan kamuya açık her yerde başvuru yapabilecekleri noktaya kadar başvurmalarını istiyoruz. Ben kiracıyım, oturuyorum, ‘gidiyorsunuz’ diyor. İnsanları ikinci bir depremi, ikinci bir felaketi yaşamaya zorlamaya gerek yok. Aşırı kira artışları doğru bir yaklaşım değildir. Kiracıyı bırakmak yanlış bir yaklaşımdır. Ve burada en başından beri deprem bölgesindeki şehirlerin tahliyesini veya biraz nefes almasını hem arama kurtarma operasyonları hem de molozların hızlı ve zamanında kaldırılması için bir strateji olarak hayata geçirdik. Yani Antalya’dan diğer illere hem Türk Hava Yolları’nın hem de otobüslerinin yanı sıra bazı araçlarının yakıtını kendi yakıtlarıyla sağlayarak adım atmış olduk. Hasarın boyutunu tam olarak anlamak ve bu tabloyu ortaya çıkarmak için böyle bir adım atıldı ve böyle bir adımla birlikte harabeler çok hızlı bir şekilde kaldırılarak yeni şehirlerin yerleşimi daha doğrusu yeni yerlerin veya yerlerin yerleşimi düzenleniyor. şehirlerde inşaat için.

Konteyner kentler için hazırlıkların sürdüğünü söyleyen Soilu, “Şu anda tüketilmiş ancak ağır hasarlı, orta hasarlı, mal sahibi ve kiracı olmak üzere toplam uygulama sayısı 421 bin. Dün gece itibariyle. Bunlardan 284.712 hane ve aile üyeleri “Ev kiralama konusunda yardım almak istiyorum” dedi. 136 bin 913, “Konteynırda yaşamak isterdim” dedi. Tabii ki buradaki değerlendirmeler veya uygulamalar devam edecek.”

Bakan Soylu, bugüne kadar 140 ilçede 93 bin 623 konteyner için hazırlık yapıldığını belirterek, bunların 70 bin adedinin bitmek üzere olduğunu söyledi. Ev sahiplerine 5 bin, kiracılara 3 bin lira destek verileceğini söyleyen Soylu, ilk kez doğal afet ve deprem durumunda kiracılara kira yardımı yapıldığını söyledi. Depremin bazı il ve ilçe merkezlerinde adeta hayatı durma noktasına getirdiğini ifade eden Soylu, organize sanayi sitelerinden esnafa kadar kentlerin işlerine dönmeleri için ihtiyaç duydukları desteğin verildiğini söyledi.

Bakan Soylu, “Baştan beri bir konu tartışıldı. Burada deprem sabahı askerlerin dışarı çıkmasına izin verilmedi” dedi. Milli Savunma Bakanımız buna defalarca tepki gösterdi. Birçok kez cevap verdim. Bizler depremin yaralarını sarmak ve Türkiye’ye umut aşılamak için mücadele ederken, birileri dedikodu ve yalanlarla mücadele etmeye devam ediyor” dedi.

04.17’de depremin olduğunu ve 05.00 sıralarında AFAD’a hareket ettiklerini belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

“İlk açıklama saat 17:00’den sonraydı. 4. Seviye Alarmı verdiğimizi, yurtdışına çıktığımızı söylüyor. Bu nedenle uluslararası yardım için tüm dünyaya başvurduk ve çok hızlı bir şekilde uluslararası yardıma başvurduk. Uluslararası yardım istediğimiz yerde kendi silahlı kuvvetlerimiz, kendi jandarmamız, kendi polisimiz teyakkuz halindedir. Herkes uyanık. Bunu sürekli bir yalan, dedikodu, bir zaaf alanı olarak sunmak, yaşadığımız olayın büyüklüğü ve üzerimizde yarattığı etki ile kesinlikle bağdaşmaz; Yorgunluğun hiçbir işe yaramayacağını bir kez daha hatırlatmak isterim. özellikle bu dönemde herkese ve yarın için yeniden umut yaratmak için buradan birlikte çıkıp gitmelerine izin verme yükümlülüğümüz olduğunu.

Bölgedeki güvenlik personeli sayısını 3 katına çıkardıklarını söyleyen Soylu, artçı sarsıntıların devam ettiğini ve vatandaşların binalardan uzak durması gerektiğini vurguladı.

Bakan Soylu, fahiş fiyat uygulamasına değinerek, “Fahiş fiyatlarla ülkemize zarar verenlere zulmediyoruz, yanlarına bırakmayacağız, OHAL’in bize sunduğu tüm imkanları değerlendireceğiz. Tamamen ve burada vatandaşlarımızı mağdur etmek isteyenlere, o paranın hiçbir faydası olmayacak, o kazancın hiçbir faydası olmayacak. Ne bu dünya için ne de ahiret için faydasız olacak” dedi.

İlginizi Çekebilir