İçişleri Bakanı Soylu: Depremde enkaz ve hastanelerde hayatını kaybedenlerin sayısı şu anda 45 bin 968 kişi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün harabelerde ve hastanelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ve depremzedelerimizin sayısı 45 bin 968 kişidir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Afet Yardım Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Soylu dedi ki:

“Enkaz altında ve hastanelerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ve depremzedelerimizin sayısı bugün 45 bin 968 kişi. Bunların arasında 4 bin 267 Suriyeli kardeş var. Bunlardan 44.235’i şu anda kayıtlı. Bunlardan 4.267’si Göç’e kayıtlıydı. Yani Suriyeli kardeşlerimizin kaydı Göç, kalanların kaydı ise Nüfus tarafından yapılmaktadır. Nüfus, savcılık ile birlikte tespit ve tespit gerçeğini teyit ettiği için bu kaydı yaptırıyor. Burada vatandaşlarımıza bir açıklama yapmak istiyorum.

Kuşkusuz, kamuoyunda deprem büyüklüğü ölçeğinde birçok tahmin ve rakam söylenebilir. Maruz kalabilir. Ancak, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın her birinin defin ve kimlik tespiti, savcılık tutanakları veya kırsalda vefat etmiş ise ilk gün defnedildiği diğer işlemlerin yanı sıra, kalfalık, jandarma ve kaymakamlık tutanakları ile nüfusa kaydedilen belgelerle tespit edilir.

Hangi rakamlar varsa onu da milletimizle paylaşıyoruz. Çünkü bazı sosyal ağlarda ve bazı yazar ve çizerler: “İşte ölü sayısı ama çok konuşuyorlar.” Neden bunun hakkında giderek daha az konuşalım?”

İlginizi Çekebilir