İhsan Eliaçık’ın Kur’an tercümesine el koyma kararı

İlahiyatçı yazar İhsan Eliadzhik’in “Yaşayan Kur’an-ı Kerim Türkçe Meal-Tesfir” adlı eserinin basım, dağıtım yasağı ve müsaderesine karar verildi. Mahkemenin kitabın “İslam dininin temel nitelikleriyle çeliştiği” gerekçesiyle verdiği karara tepki gösteren Eliaczyk, “Piyasada dinin temel nitelikleriyle çelişen unsurlar içeren binlerce kitap var. İslâm. Nasıl böyle bir karar almışlar anlamak mümkün değil” dedi.

Anti-kapitalist Müslüman oluşumun kurucusu ilahiyatçı yazar Recep İhsan Eliacık, The Living Kuran, Türkçe Tesfiri Meal adlı eserinin yayınlanmasının ve dağıtımının yasaklandığını ve toplatıldığını duyurdu.

Eliachik, kararın sakıncalı faktörler nedeniyle verildiğini kaydetti.

İlyacık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi, Yaşayan Kur’an-ı Kerim Türkçe Meal-Tesfir” adlı çalışmamızın “İslam dininin aslî vasıfları bakımından sakıncalı unsurlar içerdiği” gerekçesiyle yayımına, dağıtımına ve müsaderesine karar verdi.

Geri çekilme kararı keyfidir. Piyasada İslam dininin temel özelliklerine aykırı unsurlar içeren binlerce kitap bulunmaktadır. Nasıl böyle bir karar almışlar anlamak mümkün değil. Hukuk devletinden ayrılmasalar da hukuki itirazlarımızı yapacağız.

“İslam dininin temel niteliklerine aykırı olan kitapların” müsaderesine ilişkin bir kanun vardır. Bana göre Diyanet’in anlamı, kendi içinde bile İslam dininin temel nitelikleriyle çelişmektedir. Bu karar, emir komuta birliğinin giderek dini bir diktatörlüğe dönüştüğünü gösteriyor.

İlginizi Çekebilir