İlk “gerçek” Meta artırılmış gerçeklik gözlüğü 2027’de çıkacak

Meta, önümüzdeki dört yıl içinde çok sayıda AR ve VR donanımı piyasaya sürmek için hazırlanıyor.

Meta, önümüzdeki dört yıllık AR/VR yol haritasını çalışanlarıyla paylaştı. Şirket, Quest 3 oyununu bu yılın sonlarında, artırılmış gerçeklik gözlüklerini 2027’de ve nöral arayüzlü akıllı saatleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

VR yol haritasına gelince, personele bu yıl içinde çıkacak amiral gemisi oyunu Meta Quest 3’ün Quest 2’den iki kat daha ince, en az iki kat daha güçlü ve biraz daha pahalı olacağı söylendi. Artırılmış ve sanal gerçekliği bir araya getiren to be, karma gerçeklik sunacak.

Şirketin Artırılmış Gerçeklik Başkan Yardımcısı Alex Himel tarafından paylaşılan planlara göre, Meta’nın Ray-Ban’ın ana şirketi Luxottica ile 2021’de piyasaya süreceği ikinci nesil kameralı akıllı gözlüklerinin ilk lansmanı bu sonbaharda yapılacak. Himel, üçüncü nesil akıllı gözlüğün 2025 yılında piyasaya çıkacağını söyledi. Bu ürün, gelen metinleri görüntülemek, QR kodlarını taramak ve mesajları gerçek zamanlı olarak başka dillere çevirmek için tasarlanmış “vizör” adı verilen bir ekran içerecek. Ayrıca gözlüğün, kullanıcının el hareketleriyle gözlüğü kontrol etmesini sağlayacak “nöral arayüze” sahip bir akıllı saatle geleceği de genel bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca gözlüğün mesaj yazmak için sanal bir klavyeye sahip olacağını da belirtelim.

Çok gelişmiş özelliklere sahip ilk “gerçek” Meta artırılmış gerçeklik gözlüğü 2027’de gelecek. Ürün avatarları, yüksek kaliteli hologramlar olarak gerçek dünyaya yansıtılabilecek.

Kaynak: Bu, önümüzdeki dört yıl için Meta AR/VR donanım yol haritasıdır.

İlginizi Çekebilir