İmamoğlu’nun feragatnamesi: kampanya vaatlerinin dili bu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakan Murat Kurum’un “İstanbul’daki 1,5 milyon riskli konutu hem Anadolu hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz 2 rezerv bölgeye taşıyacağız” sözlerine tepki gösterdi. İmamoğlu, “Seçim vaatlerinin dili bu. 1,5 milyon konutun hangi korunan alana taşınacağını biliyor musunuz? Yani 4,5 milyon kişi. Böyle bir korunan alan nerede bilmiyorum” dedi.

Kadıköy Rasim Paşa Mahallesi Khairulla Efendi Caddesi üzerinde bulunan Nurcan Apartmanı kentsel dönüşüm programına alındı ​​ve belediye tarafından kontrollü bir şekilde yıkıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da yıkıma nezaret etti.

Gündemlerinin büyük bölümünün depremle ilgili olduğunu belirten İmamoğlu, “Kadıköy’ün en tehlikeli bölgelerinden birindeyiz. Çünkü çok eski binalar ve yapım süresinin sonuna yaklaşan birçok yapı var. Bu tür yerlerde faaliyet gösteriyoruz. İnsanlar güvenemedikleri için taviz veremezler. Burada KİPTAŞ’ın kendini güvende ve güçlü hissettiği alanlara giriyoruz. Geçen seneden beri düğmeye bastığımız ve İstanbul yenilenirken öne çıkardığımız karakter bu. Burada gerçekten bir ikon olmak istiyoruz.”

İmamoğlu şöyle devam etti: “Yani arkadaşımın ‘Bir ayda, bir buçuk ayda 2 bin 300 binaya ulaşacağız’ dediğinden bahsediyoruz. 3 yılda gösterdiğimiz bu yetenek, son 20 yılda yıkılıp yerine bu tür eski binalar yapılmadı. Ama dün bu rakamlar bile ne kadar küçük dedim. Bu konular 19 kurum tarafından ele alınmaktadır. Herkes aynı tarafa çekerse, herkes farklı algılarla süreci yönetirse bu süreç başarılı olmaz.”

“EYLEMLERİMİZE EŞLİK ETMELİYİZ”

İmamoğlu, “İnşaat sektörünün motivasyonu, finans sektörünün motivasyonu, ilçe belediyelerinin motivasyonu, büyükşehir belediyesinin ve her kurumun temel motivasyonu buysa o zaman inanın İstanbul şantiyeye döner. Cidden.”

“Ama kiralık bir site olmayacak. Gerçekten de İstanbul için güçlenen bir şantiye olacak. Herkese de yakışıyor. Dinle, az önce arkadaşım ne dedi biliyor musun, “anlaştık, tahliye ettik, tahliye ediyoruz” ve 2300 bağımsız bölüm gerçekten ne anlama geliyor? Türkiye ortalamasına ya da İstanbul ortalamasına bakarsanız, çoğu aile evleri aslında 10.000 kişi var. Yani 10 ilimizde yaşadığımız bir depremde Allah göstermesin 10 bin kişi bu tür yapılarda mahsur kalınca ne trajik durumlarla karşılaştık. İnsanlar “Yenilenen İstanbul” kampanyamıza katılsın. Çok hızlı bir şekilde hızlı yapı taramasına geçeceğiz. En kısa sürede sahadaki ekiplerimizi genişleterek bu işi daha verimli hale getireceğiz” dedi.

“1,5 MİLYON KONUTU HANGİ KORUMA BÖLGESİNE TAŞACAĞIM”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “2 adet koruma alanı var ve burada 1.5 milyon tehlike altındaki evi yeniliyoruz. “İstanbul kent merkezindeki 1,5 milyon tehlikeli evi hem Anadolu hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz 2 rezerv bölgeye taşıyacağız” sözlerine yanıt veren İmamoğlu, şunları söyledi: “Bu süreçte depremle ilgili sıkıntılardan bahseden, İnsanların bu davayı seçim vaatlerinin diline çevirmemesi gerektiğini defalarca söyledim. Artık seçim vaatlerinin dili. 1,5 milyon konutun hangi korunan alana taşınacağını biliyor musunuz? Yani 4,5 milyon kişi. Böyle bir korunan alan nerede bilmiyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir