IMECE uydusunun fırlatılması ertelendi

Türkiye’nin ilk metre altı çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE’nin fırlatılmasının ertelendiği bildirildi.

TÜBİTAK’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İMECE uydusunu yörüngeye oturtacak Falcon 9 roketinin işletilmesinden sorumlu olan SpaceX’in bugün fırlatmanın imkansızlığını resmen duyurduğu belirtildi.

Mesajda, bir gün ertelenen lansmanın kesin tarih ve saatinin daha sonra duyurulacağı belirtiliyor.

Öte yandan SpaceX’in Twitter hesabından yapılan bir paylaşım, ekiplerin hava durumunu takip ettiğini belirtti.

IMECE uydusu, 21 Şubat’ta ABD’deki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ne gönderildi.

Strateji ve Bütçe Dairesi Başkanlığı ve TÜBİTAK 1007 programının desteğiyle Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında geliştirilen IMECE uydusu, yörünge testleri tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından listeye alınacak. lansmanı.

İMECE’nin açılmasıyla Türkiye ilk kez yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği metre altı çözünürlüklü görüntü-elektronik uydu kamerası için uzay tarihi kazandıracak.

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan İMECE, 680 kilometre yükseklikte Güneş ile aynı anda yörüngede görev yapacak.

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü yakalayabilen uydu, Türkiye’ye hedef tespit ve teşhis, doğal afetler, haritalama, tarım uygulamaları gibi birçok alanda hizmet verecek.

İlginizi Çekebilir