IMECE uzaya fırlatıldı | Haber sitesi PolitikYol

Türkiye’nin ilk IMECE gözetleme uydusu ABD’den fırlatıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TÜBİTAK Başkanı Hassan Mandal tarafından açıklamalarda bulunuldu. TÜBİTAK Başkanı Mandal yaptığı açıklamada, “Bu bizim için gurur verici” dedi.

AKAR BAKAN: ÜLKEMİZ CİDDİ KAR ELDE EDECEK

Bakan Akar yaptığı açıklamada, “3 denemeden sonra zorlanıyoruz ama inşallah hallederiz. Geldiğimiz noktaya kadar uzayla ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor, ona kayıtsız kalamayız, kayıtsız kalamayız. Uzayın kara, deniz ve hava kuvvetleri dahil olmak üzere diğer kuvvetleri etkilediğini biliyoruz. Bu çalışma ile önemli bir yetenek kazanacağız. Bu ülkemiz ve insanımız için ciddi bir kazanım olacaktır. Daha yakın zamanlarda, çeşitli programlarda uzaydan bir tenis topunun çıkmasını kıskançlıkla izlediğimiz durumlar oldu. Bu noktada, onu görebileceğiz. İMECE ile birlikte çok önemli bir yetkinliğe kavuşacağız.”

AKAR BAKAN: BİZİM İÇİN DUYGUSAL BİR AN

Bakan Akar, “Buradan tüm kurumlarımız faydalanacak. Uzayla birlikte uzayda da gücümüzü pekiştirecek olan varlığımız. Havacılığımız doğrudan işin içinde. En verimli şekilde çalıştığında, verimli kurumlarda hem yönetim hem de çıktı ayrımı önemli bir konu haline gelecektir. Savunma ihtiyaçlarımız vardı. Bu uydu buna cevap verecek. Türkiye’nin büyük ve güçlü olması sadece bizimle ilgili değil, NATO içinde bir değerdir. Bize verilen tüm görevleri yerine getirdik. Bu anlamda geldiğimiz nokta önemlidir. Bunu da yeterli bulmuyoruz. Çok çalışırsak daha da ileriye gidebileceğimize inanıyoruz. Bu heyet ile çok daha başarılı çalışmalar yapmak dileğiyle. Artık uzayda barışçıl yöntemler ve Türk varlığını göreceğiz. Bugün fırlatacağımız uydu ile geliştirme zincirine bir halka daha ekleyeceğiz. Bu çalışmadan dolayı tüm arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Bizim için gerçekten duygusal bir an. Geçmişte teknolojinin gelişimini hep gıpta ile izledik. Artık kendi ürettiğimiz teknolojilerle gurur duyuyoruz. Ülkemize ve silahlı kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

3 KEZ GECİKME

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu IMECE’nin fırlatılması 3 kez ertelendi. İMECE’nin uzaya fırlatılması rüzgar nedeniyle 28 saniye kala iptal edildi. SpaceX, yüksek irtifada bir yan rüzgar olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir