İntihar Partisi Yi | Haber sitesi PolitikYol

Yiyi’nin partisinin oyları hızla düşerken, kaybedilen oyların çoğu Ulusal İttifak partileri arasında paylaştırılacak. Bu denklemde İya’nın partisi masadan kalkıp Milli İttifak’a zarar verse de asıl zarar kendisine verilmiş gibi görünüyor.

Parti, özellikle köklü bir siyasi geleneğin ana temsilcisi olarak değil de bu geleneğin bir hizbi olarak yeni kurulmuş ve oluşturulmuşsa, istikrarsızdır çünkü kemikleşmiş bir seçim yapısına sahip değildir, aynı zamanda toplama potansiyeline de sahiptir. oylar. geleneğinin dışındaki kesimlerden. Oyların yüzdesi olarak adresler. Geçmişleri kısa olduğu için bu tür partiler günlük performanslarına göre değerlendirilmekte ve günlük performanslarındaki iniş çıkışlar doğrudan ve hızlı bir şekilde oy oranlarına yansımaktadır.

Altı Masa için, muhafazakar demokrasi, liberalizm, Kürt açılımı, siyasal İslam, tek millet, tek bayrak milliyetçiliği, otoriter baskıcı gelenekler gibi doğru yelpazenin tüm renklerini deneyimlemiş AKP ve AKP için. değiştirme yönlerini “aldatıldık” gibi argümanlarla haklı çıkardı. Bu şiddetli bir muhalefet iken, sadık bir müttefik olan MHP’nin oluşturduğu Halk Birliği’ne mesafeli duran Yiyi’nin partisi, seçmenlerini “yaydığı laik milliyetçi söylem” etrafında topladı. Seçmen tabanını içselleştirmeyenler ağırlıklı olarak MHP’nin AKP ile ittifakıdır. MHP seçmenindenAKP’den ayrılan ama CHP’ye oy vermek istemeyen AKP seçmeninden AKP CHP muhalefetini yetersiz/zayıf görenler CHP seçmeninden oluşturuldu. Bu üç ana grubun ortak noktası, AKP’ye karşı tavır almış olmalarıdır. Yani iyi seçmenin temel özelliği AKP’ye olan uzaklığı.

Cumhur İttifakı’na karşı kurulan Milli İttifak’ı oluşturan altı partinin küçük ortakları olan Deva Partisi, Gelecek Partisi, Mutluluk Partisi ve Demokrat Parti oyların yüzde üçünden azını alan tek partiler. Yüksek oy alan Millet İttifakı partileri ise CHP ve İYİ Parti oldu. Türkiye’nin kurucu partisi olarak CHP’nin uzun bir tarihi ve köklü bir seçmen kitlesi var. CHP seçmeninden “Gönülsüzce CHP’ye oy veriyorum” cümlesi sık sık duyuluyor. Çünkü artık seçmenle CHP arasında çeşitli bağlar var. CHP, seçmenleri nezdinde sadece bugün yaptığı işler olarak değil, tarih boyunca yaptıklarının ortalaması olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, IRP’nin günlük olumlu veya olumsuz sonuçları, oy oranında önemli bir artış veya düşüşe yol açmaz, dönüşümler yavaştır ve orta vadede her zaman tarihsel ortalamasına dönme eğilimindedir. Ancak The Good Batch için aynı şeyi söylemek zor.

Masadan kalkmanın kamuoyunda AKP’nin ekmeğine yağ sürmek gibi algılanması AKP’nin yenilgisine yol açtı. Yiyi’nin partisi bu hamleyle, oy toplamak için kullandığı mevcut en güçlü siyasi işlevini ortadan kaldırdı.

İyi Parti, tarihi bir geleneğe ve köklü bir seçmene sahip olan MHP’den gelse de, MHP’nin kendisi değil, ondan ayrılmış mevcut bir hiziptir ve bu hizip, tarihsel olarak henüz yeterince eski olmadığı için bir parti değildir. seçmeninin görüşü açısından tarihsel olarak ortalaması alınacak. Dolayısıyla kısa bir geçmişe sahip olan Yiyi Partisi, seçmenin tarihsel ortalamalara göre değil, mevcut performansa göre oy verdiği bir partidir. Bu, İyi Parti’nin mevcut politikadaki olumlu ya da olumsuz sonuçlarının oy kullanma davranışlarını anında etkilediği anlamına gelir. İyi Parti doğası gereği mevcut performansa göre hızla yükselebilen veya düşebilen değişken bir yapıdır.

Akışkan bir yapının avantajı, dar akım performansına sahip verimli bir arayüz oluşturarak kemikleşmiş partilerin hoşnutsuz seçmenlerini hızla kendine çekebilmesi iken, dezavantajı, arayüz olarak satın alınan vekil oyların, başarısız mevcut performanslar gösterildiğinde çok çabuk tükenmesidir. Yiyi Partisi, mevcut başarılı performansı nedeniyle, öfkeli AKP karşıtı seçmenleri hızla kendi partisinden kendi arayüzüne taşıdı. Henüz köklü bir parti olmadığı için bu seçmenlerin orta ve uzun vadeli sadakatini kazanamadı ve onlardan geçici bir vekalet aldı. Bununla birlikte, uçucu yapının dezavantajı, proxy’lerin çok hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilmesi, İyi Parti’nin Altı Tablo bırakarak mevcut başarısı ve SEP’e gücenmiş/rakiplerin çok zorlanmadan geçebileceği bir arayüz olması, kamuoyu önünde masadan kalkmanın AKP’ye fayda sağlaması, petrol sürtmesi olarak görüldüğü için AKP’yi kaybetmesine neden oluyor. Yiyi’nin partisi bu hamleyle, oy toplamak için kullandığı mevcut en güçlü siyasi işlevini ortadan kaldırdı.

CHP’ye oy vermeyi reddeden ancak Yi’nin partisine kaydırılan öfkeli AKP seçmenleri, çoğunlukla yüzde üçün altındaki Ulusal İttifak’tan küçük sağcı müttefiklere gidecek. MHP, AKP ile ittifak yaparak ikiye ayrıldığı için, MHP’nin İyi Parti’ye verdiği oyların önemli bir kısmının CHP’ye gitmesi muhtemel. CHP’den İYi Parti’ye aktarılan CHP karşıtı oylar, böyle bir tavır karşısında CHP’ye geri dönecektir. Yani Yiyi’nin partisinin oyları dibe vururken, kaybedilen oyların çoğu da Ulusal İttifak partileri arasında paylaştırılacak. Bu denklemde İya’nın partisi masadan kalkıp Milli İttifak’a zarar verse de asıl zarar kendisine verilmiş gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir