İran’da kız öğrencilerin zehirlenmesi devam ediyor, 6 eyalette yeni vaka bildirildi

İran’ın çeşitli illerindeki okullarda yaklaşık 3 aydır gözlemlenen toplu zehirlenme vakalarına ilişkin soruşturmalar sürerken, birçok şehirde onlarca kız öğrencinin zehirlendiği bildirildi. Huzistan eyaletinin 6 şehrinde bugüne kadar 700 kız öğrencinin zehirlendiği, 200’ünün gözlem altında olduğu kaydedildi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre Kuzey Horasan, Fars, Rezevi-Horasan, İsfahan, İlam ve Huzistan eyaletlerinde yeni zehirlenme vakaları kaydedildi.

Kuzey Horasan Eğitim Dairesi Genel Müdürü Ebulqasim Ekberi, Boknurd vilayetindeki iki okuldan 46 kız öğrencinin zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını söyledi. Akbari, öğrencilerin mide bulantısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetleri olduğunu ve durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Fars vilayetinin Şiraz ve Servistan şehirlerinde 24 okul çocuğu benzer semptomlarla hastaneye kaldırıldı.

İlam vilayetine bağlı Eyvan, İsfahan vilayetine bağlı Kaşan, Rezevi-Horasan vilayetine bağlı Meşhed ve Kuzistan vilayetine bağlı Ahvaz’da onlarca öğrencinin benzer şikayetlerle hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Öte yandan Huzistan vilayetindeki 6 ilde şimdiye kadar 700 kız öğrencinin zehirlendiği ve bu kız öğrencilerin 200’ünün gözetim altına alındığı kaydedildi.

İRAN’DA ÖĞRENCİ ZEHİRLENME VAKASI

Dikkate değer olan, 30 Kasım 2022’den bu yana İran okullarında meydana gelen toplu zehirlenme vakalarıdır. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazandaran, Çeharmahal ve Bakhtiari, Elburz, Kuzey Horasan, Zencan, Fars, Batı Azerbaycan, Huzistan vilayetlerinde yaklaşık 100 günde 2 binden fazla öğrencinin zehirlendiği iddia ediliyor. . ve Rezevi Horasan. Öğrencilerde solunum yetmezliği, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülür.

TBMM’de nedeni henüz netlik kazanmayan zehirlenme vakalarıyla ilgili çalışan eğitim, araştırma ve teknoloji komisyonu başkanı Aliriza Monadi Sefidan, “Gözlem ve doğrulama sonuçlarına göre gazlı gazların bulunduğu tespit edildi. N2 (diazot) algılandı.

1 Mart’ta Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, iddia edilen zehirlenme vakalarını soruşturmak üzere İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Bahram Aynullahi’yi atadı.

Şef, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada, zehirlenme vakalarını “halk arasına korku ve umutsuzluk ekmeye yönelik bir düşman planı” olarak nitelendirdi.

İlginizi Çekebilir