İran’da zehirlenme vakaları: En az 100 kişi gözaltına alındı

Kız çocuklarına yönelik toplu zehirlenme olayıyla ilgili olarak 100’den fazla kişinin tespit edilerek gözaltına alındığı bildirildi. Geçen haftadan bu yana zehirlenme vakalarının sayısında azalma olduğu kaydedildi.İran’da kız çocuklarına yönelik toplu zehirlenme olayıyla ilgili olarak 100’den fazla kişinin tespit edilerek gözaltına alındığı bildirildi. İran İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Tahran, Kum, Zinkan, Huzistan, Hemedan, Fars, Gilan’daki okullarda toplu zehirlenmeler yaptıkları şüphesiyle 100’den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi. , Batı Azerbaycan, Doğu Azerbaycan, Kürdistan ve Rezevi Horasan.

Açıklamada, gözaltına alınanlardan bazılarının “düşmanca saiklerle kişiler” olduğu, “halk ve öğrenciler arasında korku ve endişe yaymaya çalıştıkları, terör örgütleriyle bağlantılı olup olmadıklarının araştırılmasına yönelik soruşturmanın sürdürüldüğü” belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında macera ve tatil okulları aramak için kokulu ve zararsız maddelerle zehirlenmelere neden olan kişilerin de olduğu bildirildi. Açıklamada, zehirlenme vakalarının sayısının geçen haftadan bu yana önemli ölçüde azaldığı belirtildi.

BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

30 Kasım 2022’den bu yana, çoğunlukla kızların okuduğu İran okullarında toplu zehirlenmeler meydana geldi. Öğrencilerde solunum yetmezliği, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülür. Bugüne kadar 238 okulda 5.000’den fazla öğrenci zehirlendi. Eğitim ve Beceri Bakan Yardımcısı Yunus Penakhi, 26 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin zehirlenmesini kasıtlı olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Kız okulları başta olmak üzere bazı kişilerin tüm okulların kapatılmasını istediği öğrenildi. .”

1 Mart’ta Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli vakaların kaynağını araştırmaları için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Bahram Aynullahi’yi görevlendirdi. Reis, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Bugün ülke ilerledikçe çatışmalar yoğunlaştı, bunun son örneği okullarda güvensizlik, ailelerde kaygı ortamı yaratmaya çalışılmasıdır” dedi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney 6 Mart’ta yaptığı açıklamada, kamuoyunda endişenin arttığını ve yetkililere olayı ciddiye almaları ve sorumluları mümkün olan en ağır cezalarla cezalandırmaları talimatını verdiğini söyledi. Yargı Başkanı Ghulam Hussein Muhsini Ecey de zehirlenme vakalarından sorumlu olanların idam cezasına çarptırılacağını söyledi.

İddiaların ardından 7 Mart’ta 5 eyalette düzenlenen operasyonlarda olaylara karıştığı şüphesiyle çok sayıda kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Vakaların önlenememesine tepki gösteren öğrenciler ve öğretmenler, ülke genelinde bazı şehirlerde gösterilerle yetkilileri protesto etti.

İlginizi Çekebilir