İş Bankası’nın endüstriyel ürün ticareti dijital platformu: Proemtia

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı N. Burak Serik ve Proemtia Genel Müdürü Umut Feyzioğlu; Ağırlıklı olarak demir çelik sektörü ürünleri için açılan ve gelecekte ürün kategorisini genişletecek olan dijital platform, Türkiye’nin farklı noktalarındaki alıcı ve satıcıları aynı platform üzerinde buluşturarak ticareti kolaylaştırıyor.

“Demir çelik sektörü depremlerden sonra daha da önem kazandı”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Burak Serik, Proemtia’nın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, İş Bankası’nın platform aracılığıyla geleneksel iş yapma biçimlerinin önemini koruduğu sınai mallar ticaretinin gelişmesine ve dijitalleşmesine katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti. . Bu gelişmede önemli bir referans noktası.

Ticaretine aracılık ettikleri demir-çelik sektörünün Türkiye için stratejik ve hayati bir sektör olduğunu vurgulayan Serik, demir-çelik sektörünün depremlerden sonra ülkemiz için daha da önem kazandığını, bir Bölgenin inşası sırasında çok ciddi demir-çelik ihtiyacı var.

Proemtia sayesinde bu ihtiyacın hızlı ve kolay bir şekilde karşılanmasına katkı sağlayacaklarına işaret eden Burak Sirik, “Proemtia ile demir çelik sektöründe teknolojiye dayalı yüksek kaliteli katma değerli üretimin öncelikle artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. ihracat yapmak, pazarı çeşitlendirmek ve sektörü ayakta tutmak için gerekli adımları atmak… Ayrıca sektörün dijitalleşme ve Endüstri 4.0 taleplerine uyum sağlamasını sağlayacak yatırımlarda katalizör rolü oynamasını istiyoruz.”

“Procomtia’yı küresel bir emtia borsasına dönüştürmeyi hayal ediyoruz”

Dünya ticaret borsalarına değinen Sirik, Türkiye’nin stratejik konumu, lojistiği, altyapısı, sanayisi ve insan gücüyle küresel ölçekte önemli ticaret merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Proemtia’yı finans sektörü ile gerçek oyuncular arasında değerli bir iş birliği olarak gördüğünü söyleyen Serik, “Bu yıl cumhuriyetimizin 100. yılındayız. 2. yüzyılda ülkemizin ticarette daha dinamik ve güçlü bir merkez olmasını istiyoruz. Proemtia İş Bankası platformu değil, sanayi platformudur.” Bu aşamada emtia platformu ile başlayan yolculuğumuzda Procomtia’nın uluslararası standartlara uygun küresel bir borsaya dönüşmesini hayal ediyoruz. zamanla uluslararası arenada ülkemiz için bir değer haline geldi ve bu vizyonla yola çıktık.

“Softtech ve Moka’nın Katkılarıyla Hayata Geçirdiğimiz Bir Girişim”

Proemtia Genel Müdürü Umut Fezioğlu, üretime yönelik emtia ticaretinin çok boyutlu iş ilişkileri, yüksek sermaye gereksinimi ve ürün yapılarına yönelik özel tasarım ihtiyaçları gibi etkenler nedeniyle dijitalleşmesi en zor alanlardan biri olduğunu belirterek, “Ardından Procomtia’yı hayata geçirdik. , şeffaf pazar platformu Endüstriyel ürün alışverişinde alıcı ve satıcıya aynı anda güvenilir ve işbirlikçi ikram hizmeti. Platformu, yazılım ve teknoloji şirketimiz Softtech ve fintech iştirakimiz Moka’nın katkılarıyla hayata geçirdiğimiz bir startup olarak düşünebiliriz. Dijitalleşmenin tüm faydalarını pazarımızdaki tüm paydaşlarımıza hissettirerek demir çelik başta olmak üzere sanayi ürünleri sektörünün dijital dönüşümünde önemli rol oynamayı hedefliyoruz.”

Şu anda Proemtia’da Türkiye’nin 7 bölgesinden 30 satıcıdan ürün var.

Feyzioğlu’nun verdiği bilgiye göre; Şu anda platformda Türkiye’nin 7 bölgesinden 30 satıcının ürünü bulunuyor. Platformda yassı ürünler, uzun ürünler, kutu profiller, borular ve paslanmaz ürünler olmak üzere 5 ana kategori altında 35 alt kategoride 80 ürün yer almaktadır. www.proemtia.com üzerinden erişilebilen platform, demir çelik sektöründen sonra ülke ekonomisinde önemli yeri olan ve dijitalleşmeye ihtiyaç duyan diğer endüstriyel ürünleri de kapsayacak şekilde faaliyet alanını ve boyutunu genişletecek.

Alıcılar ve satıcılar için Procomtia avantajları

Feyzioğlu, bugünden itibaren alıcı kabulüne başlanacağı için platformda kullanıcılara kapsamlı bir deneyim sunulmasının planlandığını söyledi. Vadeli ödeme kapsamında gibi fırsatlar sunduğunu belirten kullanıcılar, İş Bankası Proemtia bayi kartını kullanarak 30, 60 ve 90 gün vadeli alışveriş yapabilecekler. Proemtia’da lokasyona göre arama yapılırken İş Bankası iş birliği ile Borusan Eta’dan anında lojistik teklifi alınabilecek. Procomtia’da alıcılar ayrıca tüm İş Bankası kredi kartlarına 4 taksit fırsatından da yararlanabilecek.

Feyzioğlu, platformun ürün ve fiyatlarını hızlı bir şekilde sisteme yükleyip güncelleme, yeni ve hızlı satış kanalı ile yeni müşterilere ve bölgelere ulaşma, ürün yelpazesini genişletme ve geleceğe yönelik risksiz satışlar gibi avantajlar sunduğunu da sözlerine ekledi. Belirtilen kriterler dışındaki ürünlerin platforma yüklenemeyeceği unutulmamalıdır.

Feyzioğlu’na göre Procomtia’nın hayatı kolaylaştıracağı sektörler arasında inşaat, imalat, enerji, altyapı, makine ve teçhizat, mobilya, beyaz eşya, otomobil ve yan sanayi yer alıyor.

PROCOMTEA yol haritası

Feyzioğlu’nun verdiği bilgiye göre; Alıcı ve satıcıların müzayede veya müzayede açabilecekleri emtia ihale modülünün Haziran 2023’te devreye alınması planlanıyor. Şu anda test aşamasında olan Proemtia mobil uygulaması da Haziran 2023’te devreye alınacak.

İlginizi Çekebilir