IŞİD’in Suriye’de mayınları patladı: 10 kişi öldü

Suriye Devlet Haber Ajansı (SANA), Hama kentinin doğusunda IŞİD’in kontrolündeki bölgeye ait iki mayının patlayarak 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Suriye’nin Hama kentinin doğusundaki Salamiyeh’te iki mayının patlaması sonucu 10 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. SANA’ya göre, patlayan iki mayın IŞİD’in bölgeyi kontrol ettiği 2017 yılına kadar uzanıyor.

Ajans, Selamie kırsalının doğu kesimindeki El Mustareha köyünde, köylülerin sabah yer mantarı toplamak için toplandıkları sırada daha önce yere döşenen bir mayın patladı. Patlama sonucunda dokuz kişi öldü, iki kişi yaralandı. Aynı gün Salamie şehrinin doğusunda bir mayın daha patladı. Bu patlama sonucunda 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

68 KİŞİ HUMUS SALDIRISI

2017 yılına kadar IŞİD, Hama vilayetinin doğusundaki birkaç kasaba ve köyü kontrol ediyordu. 11 Şubat’ta Humus kırsalında meydana gelen patlamada en az 61 sivil ve yedi asker öldü. SANA, saldırının mantar toplayan köylüleri hedef aldığını yazdı ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), “IŞİD, ıssız alanlara saldırılar başlatmak için Şubat ve Nisan ayları arasında Suriye’de mantar toplama faaliyetinden yararlandı” dedi.

İlginizi Çekebilir