İsrail Şam’a hava saldırısı düzenledi

Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye Bakanlar Kurulu ve Dışişleri Bakanlığı’nın bulunduğu Kefer Susa bölgesine hava saldırıları düzenlendi. İsrail’in hava saldırılarında en az 15 kişi öldü.

The Guardian’da yer alan habere göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şam saldırılarının İran’daki bir kültür merkezinin yakınında gerçekleştiğini ve aralarında sivillerin de bulunduğu en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Suriye Savunma Bakanlığı ise ilk rakamlara göre 5 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırının belirli bir kişiye yönelik olup olmadığı bilinmiyor ve İsrail ordusu saldırı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

İran destekli Hizbullah’ın en üst düzey komutanı İmad Muğniye, 2008 yılında Kefer Sus’ta düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti.

İsrail, yaklaşık on yıldır komşu Suriye’de İran destekli olduğu iddia edilen silah sevkiyatlarına ve askeri konuşlandırmalara karşı hava saldırıları düzenledi.

Batılı istihbarat kaynakları, İran’ın son yıllarda Suriye’deki askeri varlığını genişlettiğini ve komutası altındaki binlerce milis ve yerel paramiliter güçle devlet kontrolündeki çoğu bölgede nüfuz sahibi olduğunu söylüyor.

İlginizi Çekebilir