İsrail’in Gazze’ye hava saldırısı | Haber sitesi PolitikYol

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenlediğini söyledi. Dün İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria şehri Nablus’a düzenlediği baskında aralarında bir çocuğun da bulunduğu 11 Filistinlinin hayatını kaybetmesi bölgede gerilimi tırmandırdı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine 6 roket atıldığı, bunlardan 5’inin hava savunması tarafından imha edildiği, bir roketin açık alanlara düştüğü belirtildi. Gazze çevresindeki Sderot ve Aşkelon kentlerinde saldırı sirenlerinin çaldığı bildirildi.

İsrail ordusu yaptığı ikinci açıklamada, sabahın erken saatlerinde İsrail savaş uçaklarının Gazze’de Hamas’a ait olduğuna inanılan silah depoları da dahil olmak üzere çok sayıda hedefi vurduğunu duyurdu. Açıklamada, saldırıların İsrail’e gece saatlerinde atılan roketlere misilleme olarak düzenlendiği belirtildi. Abluka altındaki Gazze’de ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

İsrail polisi NABLUSS’a baskın düzenledi

Çarşamba sabahı İsrail güçleri Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine çeşitli noktalardan baskın düzenledi. Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere canlı mermi ateşledi ve aralarında bir çocuğun da bulunduğu 11 Filistinliyi öldürdü. İsrail güçleri 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yılın başından bu yana İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin bombardımanında işgal altındaki topraklarda 63 Filistinli öldü.

İlginizi Çekebilir