İsrail’in Suriye’ye hava saldırısı | Haber sitesi PolitikYol

Suriye’den işgal altındaki Golan Tepeleri’ne roket atıldığı yönündeki açıklamaya ilişkin İsrail ordusunun bazı noktaları vurduğu bildirildi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne Suriye’den yeniden roket atıldığı belirtilirken, “Şimdi misilleme olarak Suriye’yi vuruyoruz” denildi.

“DEMİR KUBBE TARAFINDAN YOK EDİLMİŞTİR”

İsrail kamu yayın kuruluşu AA KAN’a göre, Suriye’den Golan Tepeleri’nin güneyindeki Netur ve Avni Eitan’a üç roket atıldı. Haber raporları, iki füzenin açık alana düştüğünü ve üçüncü bir füzenin Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından imha edildiğini bildirdi.

İsrail ordusu dün gece yaptığı açıklamada, Suriye’den Golan Tepeleri’ne 3 roket atıldığını ve roketlerden birinin Golan Tepeleri’nin güneyindeki çorak araziye düştüğünü söyledi. Egemenliği altındaki topraklara Suriye’den düzenli olarak roket atıldığını iddia eden İsrail ordusu, savaş uçakları yardımıyla Suriye ordusuna ait noktalara saldırı düzenliyor.

GOLAN TEPELERİ NEDEN ÖNEMLİ?

Golan Tepeleri, Suriye’nin başkenti Şam’ın 60 kilometre güneybatısında yer alan 1.200 kilometrekarelik bir yayladır. Suriye’ye hakim olan bölge stratejik öneme sahiptir.

İsrail, 1967 savaşında Suriye devletine ait toprakları işgal etti. Suriye ordusunun 1973’te bölgeyi yeniden ele geçirme girişimi başarısız oldu. Bazı BM kararlarında Golan Tepeleri’nin “İsrail işgali” altında olduğu belirtilse de, İsrail’in 1981’de bölgeyi tek taraflı olarak ilhak etme niyeti, Donald Trump’tan önce Amerikan yönetimi tarafından da reddedilmişti. İsrail, Trump yönetiminin yeşil ışık yakması üzerine 2019’da Golan Tepeleri’ni tek taraflı olarak ilhak etmişti.

BM Güvenlik Konseyi’nin 242 sayılı Kararı, İsrail’i Golan Tepeleri’nden çekilmeye çağırıyor ve İsrail askerlerinin oradaki varlığını bir “işgal” olarak tanımlıyor.

İlginizi Çekebilir