İstanbul deprem seferberlik planı yarın açıklanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarın İstanbul için “deprem seferberlik planı” açıklayacaklarını söyledi.

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çarşamba günü saat 13:00’te İstanbul Deprem Seferberlik Planımızı açıklıyoruz. Asıl beka sorunumuzla ilgili çözüm önerilerimizi, tedbir önerilerimizi ve işbirliği çağrılarımızı sunacağız. İstanbul’u depreme dayanıklı bir şehir yapma yolunda hep birlikte buluşalım.”

İmamoğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

“Gerçekçi olacaksak, hemen bununla yüzleşelim. Bugün, İstanbul’u depreme hazırlamak ve gereğinin hakkını vermek için Türkiye’nin gayri safi milli hasılasından daha büyük bir kaynak gerekiyor.

Bir evin maliyetinin 1 milyon lirayı geçtiği koşullarda, en iyimser tahminle 90 bin ağır hasarlı ya da çok ağır hasarlı binadan bahsediyoruz sadece bina stoğu olarak. Bu binalar tek bir konut değil, her birinin birçok bağımsız birimi var.

Her binanın 4 bağımsız bloğa sahip olacağı çok iyimser bir varsayımla, tek başına sorunlu binalarımızın uzun ömürlü olmasını sağlamanın maliyeti 360 milyar lira olacaktır. Bunun İBB’nin yıllık bütçesinin neredeyse üç katı olduğunu söyleyeyim.”

İlginizi Çekebilir