İstanbul Emniyet Müdürlüğü: Kapalıçarşı’da 20 milyon lira değerinde kaçak elmas ele geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, tarihi Kapalıçarşı’da düzenlenen operasyonda piyasa değeri 20 milyon lira olan 2 adet 61.38 karat kaçak kaçak elmas ele geçirildiğini söyledi. Operasyonda gözaltına alınan 4 Suriye vatandaşının savcılık ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, iki yabancı uyruklu kişinin tarihi Kapalıçarşı’da kaçak elmas satmaya çalışması üzerine Mali Suçlar Şubesi ekipleri soruşturma başlattı. Alınan istihbarat üzerine 12 Nisan’da geniş çaplı soruşturma yürüten ve çarşıda incelemelere başlayan polis, önce işlenmemiş çiğ elma sattığından şüphelenilen Suriye uyruklu MMD ve IMF ile 4 Suriyeli’yi tespit etti. Bu elması alacak olan işletme sahipleri MA ve AA.

Çarşıda sivil giyimli alıcı kılığına girerek önlem alan polis ekipleri, şüpheli davranışlarda bulunan alıcı ve satıcı 4 kişiyi taciz etti. Bu zanlıların ardından İstanbul Maliye Şubesi Polisi, adım adım takip ettikleri zanlıları bulmak için iş yerinde arama yaptı. Operasyonda 2 adet 61,38 karat ham elmas ele geçirildi. Polis ekiplerinin elmas eksperleri ile yaptığı inceleme sonucunda el konulan elmasın orijinal olduğu ve yapılan ön değerleme raporuna göre piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon doları (20 milyon lira) bulduğu öğrenildi. Mali Suçlar Dairesi’ne bağlı birimlerce ele geçirilen elmasın, önce Afrika üzerinden Suriye’ye, ardından kaçak yollardan Türkiye’ye kaçırıldığı belirlendi.

Gözaltına alınan zanlılar, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. 4 Suriyeli, savcılıktaki sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilir