İstanbul’da 93 okul tahliye kararı

İstanbul Valiliği, 20 Şubat Pazartesi gününden itibaren kentte tehlike altındaki 93 okuldan öğrencilerin deprem tehlikesi olmayan okullara nakledilerek eğitimlerine devam edeceğini duyurdu.

Valilik yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin (İPKB) 17 Ağustos 1999’da meydana gelen ve İstanbul’u derinden etkileyen Marmara depremi sonrası olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek amacıyla 2006 yılında kurulduğunu hatırlattı.

Açıklamada, bu birim tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riski Azaltma Projesi’nde (İSMEP), 1999’dan önce kentte inşa edilmiş 67’si depreme dayanıklı ve 1.351’i depreme eğilimli olmak üzere 1.418 okulda anket yapıldığı belirtildi.

Tehlike altındaki 1351 okuldan 769’unun güçlendirildiği, 367’sinin yıkılıp yeniden yapıldığı, 87 okulun ise başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar tarafından güçlendirilip, yıkılıp yeniden yapıldığı belirtildi.

Geriye kalan 128 tehlikeli okuldan 109’unun yıkılıp yeniden yapılacağı, 19’unun ise deprem inceleme ve analizlerinin ardından güçlendirileceği bildirildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bugüne kadar kalan 93 yüksek riskli okulumuz üzerinde yapılan incelemeler sonucunda 76 okulumuzu yıkıp yeniden yapma ve 17 okulumuzu güçlendirme kararı alınmıştır. 20 Şubat 2023 Pazartesi gününden itibaren bu 93 tehlikeli okul ve eğitim kurumundaki öğrencilerimiz kaymakamlıklarımız, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizin koordinasyonunda deprem okullarına nakledilerek eğitimlerine devam edecekler. . Bu okullar ihtiyaç oldukça otobüs eğitim programına dahil edilecek. İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme dayanıklı okullarda eğitim ve öğretimlerine devam etmektedir. Böylece 93 deprem okulumuzda 51 bin 995 öğrenci ve 2 bin 765 öğretmen deprem okullarında eğitimlerine devam edecek.”

İlginizi Çekebilir