İstanbul’da depreme dayanıklı okullar boşaltıldı

İstanbul’daki 93 depreme dayanıklı okuldan öğrenciler başka okullara naklediliyor. Bu okulların bir kısmı günümüzde durumdan habersiz olan veliler için açılmıştır.

İstanbul’da 93 okulun depreme dayanıklı olmadığı tespit edilmesinin ardından burada eğitim gören öğrencilerin tahliyesi başladı.

Kanarya Lisesi Küçükçekmece de bunlardan biriydi. 1700 öğrenci başka okullara nakledildi. Veli Cemal Danişman, “Sabah çok yoğun bir kalabalık vardı, veli ve öğrenciler yakın temas halindeydi, öğrenciler bir tarafa, veliler bir tarafa götürülmek zorunda kalındı. Çok küçük ve büyük servisler olsa daha iyi olur, okul uzak olduğu için ulaşım zor.”

“Taşınacağımı duyunca üzüldüm”

DHA’nın haberine göre, tahliye kararı alan Sultangazi’deki 75. Yıl İlkokulu bugün eğitim ve öğretimine devam etti. Sabah saatlerinde okul yönetimi karardan haberi olmayan veli ve öğrencilere haber vermek için kapılarını açtı. Velilerden Şemsettin Kandemir, “Öğretmeni bize mesaj attı. Okul depreme dayanıklı değildi. Umarım daha iyi ve sağlıklı olurlar. Taşınacağımız okul bölgeye en yakın okul, inşallah daha iyi olur.”

Öğrenci Taha Kandemir, “Cebeci Sultan Çiftliği İlkokuluna gideceğim. “Taşınacağımı duyunca üzüldüm” dedi.

20 yıldır okul yemekhanesini kendisinin işlettiğini ifade eden Ali Baqi, “Şimdi üç çalışanımla birlikte ben de mağdur durumdayım. Yetkililerden hakkımda karar verilmesini talep ediyorum. Okulun kapanmasıyla tüm hayatımız alt üst oldu. Haberi cuma akşamı aldım. Bugün okulun açılışı için tüm hazırlıklarımı yaptım. Okula geldik ve yarından itibaren iş yapamayacağımızı ve okulumuzun kapalı olacağını öğrendik.”

İlginizi Çekebilir