İstanbul’da Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul’un Fatih ve Ümraniye semtlerinde düzenlenen operasyonlarda, aralarında 17. yüzyıldan kalma bir Kuran-ı Kerim’in de bulunduğu Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları şüphesiyle 2 kişi gözaltına alındı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı yollardan elde ettikleri tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan zanlılarla ilgili çalışma başlattı.

Araştırma kapsamında 3 Mart’ta Fatih ve Ümraniye’de belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskında tarihi eser kaçakçılığı yapan 2 kişinin yakalandığı bildirildi.

Operasyonun yapıldığı adreslerde yapılan aramada 17. yüzyıla ait olduğu söylenen el yazması Kuran-ı Kerim ile geç Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen çeşitli boy ve ebatlarda 5 kılıç bulundu. sabit bir kapı kanadı parçası, bir madeni paranın ucuna takılan gerdanlık, geç Osmanlı dönemi 17. II. Abdülhamid imzalı madalyon, III. Selim dönemine ait olduğu tahmin edilen gümüş sikke, 17 adet sedef işlemeli kın ve geç dönem Osmanlı kılıç madenleri, geç Osmanlı döneminden kalma 7 hançer, 2 adet sedef kakmalı kale topu, tabanca-tabanca . 1 adet sedef kakmalı mezar ve geç Osmanlı dönemi ile 17. ve 18. yüzyıllara ait toplam 144 adet eser ile erken Cumhuriyet dönemine ait 10 adet tabanca ele geçirildi.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Hakkında Kanun’a muhalefet kapsamında ‘tarihi eser kaçakçılığı’ suçundan gözaltına alınan zanlılar hakkında adli soruşturma başlatıldı.

İlginizi Çekebilir