İstanbul’daki 318 riskli binanın ilki Kartal’da yıkıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hızlı tarama yöntemiyle tespit ettiği ve bulunduğu yerde yıkılan İstanbul’daki 318 binadan ilki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in katılımıyla Kartal Orta Mahalle’de yıkıldı.

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen ve 50 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği depremlerin ardından İstanbul’da çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de yüksek riskli binaların tespiti ve yıkım işlemleridir. İstanbul genelinde tespit edilen yüksek riskli binaların Kartal’da yıkımına başlandı.

Yıkıma İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel katıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen iki belediye başkanı, depreme karşı atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Göreve geldikleri ilk yılda İstanbul’da hızlı bir kontrol süreci başlattıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Onbinlerce binanın kapısını çalıyoruz. Ama ne yazık ki bazı bölgelerde insanların yüzde 70’e varan oranı bizi evlerine sokmadı. Ve binalarının denetlenmesini istemiyorlardı. Ama biz bu süreci ısrarla sürdürdük. İstanbul’da arkamda gördüğünüz bina gibi sıfır deprem direncine sahip 318 bina tespit ettik. Biz de bu 318 binayla ilgili çalışmalara başladık” dedi.

Araştırma sonucunda İstanbul’daki tehlikeli bina sayısının yaklaşık 90 bine ulaştığını söyleyen İmamoğlu, “Hızlı taramamıza devam ediyoruz. 6 Şubat depremiyle birlikte o güne kadar maalesef kapımızı çalmayan vatandaşlarımız maalesef tüm duyurularımıza rağmen bizimle iletişime geçmedi, 10 evden 7’sine bile girmemize izin vermedi. kapımızı çal, şimdi kapımızı çalıyor. Biz de bu tanımlama noktasında onlara yetişmeye çalışıyoruz. Bugün bahsettiğimiz 318 binada 3 bine yakın bağımsız bölüm var. 3000 bağımsız bölümün ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bugün İstanbul’da ve Türkiye’de yaşayan insan sayısını sayarsak, bu 7-8 bin insanın canı demektir. Şimdi bu evlerin yıkımına başlayarak 8 bin insanımızı bu tehditten kurtarmış oluyoruz.”

Ekrem İmamoğlu, hızlı tarama sırasında evleri depreme dayanıklı olmayan kiracı veya ev sahiplerine de kira yardımı yapıldığını kaydetti. İmamoğlu, “Sahibi ve kiracı ayrımı yapmadık. Hem kiracıya 4.500 lira bağışlıyoruz hem de ev sahibine yardımcı oluyoruz. Bir adım daha attık. 12 ay kira desteği vererek kiracıyı sokakta bırakmıyoruz. Bunu bütçe olarak destekliyoruz ve insanların ev bulmasına yardımcı olan bir ilişki mekanizması oluşturuyoruz.” söz konusu. İmamoğlu, “Bu konuyu siyaset üstü bir sürece taşıyacağız. Bak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. İstanbul’u da deprem riskinden hızla kurtarmanın yolunu açacağız” dedi.

Başkan İmamoğlu, “Boğaz kıyısındaki kışlaların imarını hazırlayan Şehircilik Bakanlığı olmayacağız. Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul Boğazı’na yakın kafelerin imarını vermeyeceğiz. İstanbul’da depremle ilgilenen bakanlıklar, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri olacağız. Onun için buradayız.” söz konusu.

Ekrem İmamoğlu, “Burada sadece bina yıkmıyoruz” diyerek, “Aslında aklımızla depreme dayanıklı olmayan aklı yıkıyoruz. Biz de kararlılığımızı gösteriyoruz.” Açıklamaların ardından Akın’ın dairesinin yıkımına başlandı.

Ev sahiplerinin İBB ile görüştüğü ve yıkım kararı aldığı Soğanlık Orta Mahalle’deki Akın’ın dairesinin yıkımıyla başlayan yenileme süreci, 318 binanın tamamı yıkılana kadar devam edecek.

İlginizi Çekebilir