İstanbul’un 9 ilinde banka dolandırıcılığı şüphesiyle gözaltına alınan 24 kişiden 9’u tutuklandı

İstanbul’un 9 ilinde yasa dışı işlemlerle bankalardan 100 milyon lira çaldıkları şüphesiyle 10 Mart’ta gözaltına alınan 24 kişiden 9’u çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İstanbul Başsavcılığı, bankaları yasa dışı işlemlerle yaklaşık 100 milyon lira dolandırdıkları gerekçesiyle 32 kişinin şebekesi hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul, İzmir, Adana, Tekirdağ, Kocaeli, Uşak, Batman, Elazığ ve Tunceli’de gerçekleştirilen işlemlerde 39 POS terminali, farklı bankaların çok sayıda kredi kartı, 400 bin Türk lirası, 49 madeni para. 3 tabanca, 2 tabanca ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Yine aynı zanlıların işyerlerinde yapılan aramalarda, son kullanma tarihi geçmiş çikolata, meyve suları, salça ve kuruyemiş gibi gıda maddelerini halkın sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek şekilde silerek sakladıkları tespit edildi. kolilerin üzerine tarih etiketi çözümü kullanılması, ayrıca kurulan mekanizma ile ileri tarihli barkodların üzerine yapıştırılması ve satışa sunulması.

Operasyonda yakalanan 24 zanlı, polisin ifadelerinin ardından 13 Mart’ta mahkemeye çıkarıldı. 2’si serbest bırakılırken, 13 zanlı da adli kontrol altına alındı. Şebekenin geri kalan 9 üyesinin önceki gün sevk edildikleri mahkemece tutuklandıkları bildirildi.

Öte yandan operasyonda ele geçirilen malzemeler bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde sergilendi.

İlginizi Çekebilir