İşte SheMakes üçüncü döneminde yer almaya hak kazanan isimler

SheMakes Projesi üçüncü aşama programına kabul edilen 16 kadın lider açıklandı.

İş dünyasında gelecek vadeden genç kadınlara destek olmak amacıyla 2020 yılından bu yana Google Türkiye ve MediaCat iş birliğiyle düzenlenen SheMakes’in üçüncü döngüsüne nitelikli isimlerin dahil olacağı açıklandı. 15 şirketin başındaki toplam 16 genç kadını ağırlamaya hazırlanan program, finale kalan 35 girişimden biri.

35 finalist arasından ilk 15’i belirleyen SheMakes 3. Döngü Seçici Kurul üyeleri şöyle: MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Google Türkiye Teknoloji ve Perakende Lideri Alpagut Çilingir, KAGİDER Başkanı Emine Erdem, AKA Digital Kurucusu Aslı Kızmaz, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Eshel Akdemir Avliyoğlu, WPP ve AKQA CEO’su İstanbul ECD Grubu Sami Basut, Eğitimci Dilek Livanelli, ARthuR Kurucu Ortağı Can Vaja, Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, L’Oréal Bölge Direktörü Türkiye Sinem Sandıkçe Gökçen.

Gökçe Nur Oğuz – Oyuncak Fabrikası

Oynanabilir reklamların önemi ve bu alandaki üretimin yetersiz olduğunun farkına varan Gökçe Nur Oğuz’un girişimi Playable Factory, serüveninin dördüncü yılına giriyor. Zynga, Rovio, King, Dream, Trendyol, L’Oréal, Lego gibi firmalarla çalışan markanın en büyük hedefi, dünyada reklam teknolojileri üreten sayılı firmalardan biri olmak.

Togsy Guduk – Hub21forGirls

STEM eğitimi alan kadın sayısını artırmak için hayata geçirdiği Hub21forGirls ile köy okullarına teknoloji odaları kuran ve 220 öğrenciye online kodlama eğitimi veren Tuğçe Gütük’ün büyük bir hayali var: belli kadrolar oluşturmak.”

Seda Pastaneleri – Kekele TV

Kekemeliği nedeniyle akranları tarafından zorbalığa uğrayan ancak bu kötü deneyimi faydalı bir girişime dönüştüren Seda Viren, Kekele TV ile daha fazla kekeme kişiye ulaşmayı ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İngilizce altyazılı olarak dünyaya açılmayı başaran Fırın’ın şimdi de işverenler ile kekemeler arasında köprü kuracak bir girişim fikri var.

Jozde Gülbaş – Toprak Mekatronik

Gözde Gülbaş, felç, yarı felç ve kas eklemi sorunları için elektronik cihazların kullanımını kolaylaştıran cihazlar üreten üç genç mühendisten biri. Ürettiği cihazlarla engellilere de istihdam sağlayan Gülbaş’ın kurucu ortağı Toprak Mekatronik, asıl engelin insan değil teknoloji olduğunu göstermek istiyor.

Begüm Arbek ve Elif Nur Arsalan – Midhill

Günümüzün en önemli sorunlarından biri ve ekonominin kötüye gitmesiyle birlikte kendimizi çok daha fazla hissettiğimiz bir sorun ilaca erişimdir. Begüm Erbak ve Elif Nur Arslan tarafından kurulan MedHeal, bağışçılarla tedavi desteğine ihtiyaç duyanları bir araya getirerek dezavantajlı grupların ilaca erişimini ve toplumun sosyal gelişimini sağlamayı amaçlıyor.

Ezge Davolco – Mundi Herbal

Halen yaşadığı ve üretim yaptığı Adana Çatalpınar köyünde yetiştirdiği tıbbi aromatik bitkiler ile narenciye ve zeytinden katma değerli ürünler üreten Ezgi Davulcu, ürettiği ürünlere sağladığı hizmetlerin yanı sıra kırsal kalkınmaya ve bölgesel kalkınmaya da katkı sağlıyor. Mundi Herbal markası altında sahipleriyle buluşturuyor.

Zeynep Balka Yılmaz – Werfer

Zeynep Balca Yılmaz’ın kurucu ortağı olduğu Werover, yenilenebilir enerji varlıklarının erken hasar, sağlık takibi, risk planlaması ve dijitalleşmesi için AI, IoT ve robotik çözümler üreten ve geliştiren bir girişimdir. Balca Yılmaz’ın Weroever ile bir diğer hedefi de bu alanda çalışmak isteyen mühendis kadınlara ilham ve fırsat sağlamak.

Melis Bilgili Baki – Milo Uygulaması

Zamanı olmayanların kişisel bakım hizmetlerine bulundukları yerden erişmelerini sağlayan uygulama Melo, 28 ilde 3.000’den fazla sertifikalı sanatçı ile faaliyet gösteren bir teknoloji girişimidir. Melo App kurucusu Melis Bilgili Baki’nin sözleriyle “güzellik sektöründe dijital dönüşümü başlatan teknoloji-güzellik platformu.”

Kübra Yurtsever Kargı – Natuva

Karadeniz bölgesinde yetişen üzümleri işleyerek çevreye, coğrafyaya, insanlığa ve ekonomiye fayda sağlayacak bir değere dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyen Kübra Yurtsever Kaygı, Anadolu’da yetişen sağlıklı meyvelerin sürdürülebilir yetiştirilmesini ve katma değerli üretimini sağlıyor. Natuva markasının kurucusu olarak.

Dela Onur – Jorge

Dela Öner’in kendi hayat hikayesinden ilham aldığı kariyer yolculuğu, Jorge ile birlikte Türkiye’deki görme engelli öğrencilerin sesli kitaplara ulaşmalarına ve kitaplarla şekillenen bir topluluk oluşturmalarına katkıda bulunuyor. Genç iş adamının YGA dahil çeşitli organizasyonlarda STEM eğitimi ve literatürü üzerine dersler verdiğini de ekleyelim.

Aleyna Yıldız – AGON Biyoteknoloji

Aleyna Yıldız’ın yönettiği AGON Biyoteknoloji, biyosensörler ve tıbbi cihazlar üzerine çalışan bir girişimdir. İki yıllık fikir geliştirme sürecinin ardından TÜBİTAK desteğiyle faaliyetlerine başlayan AGON Biyoteknoloji, geliştirdiği tasarım ve katma değeri yüksek ürünleri Türkiye’ye ulaştırma hedefiyle yoluna devam ediyor.

Sakin baskı – ana tip

Anna Navy’nin kurucu ortağı Seren Basque, “Anna Navy, kültürel miras zanaatlarını giyilebilir formlarda yeniden icat eden bir markadır” diyor. Markanın arkasındaki amaç, kayıp ve dezavantajlı grupların el sanatlarını küresel bir platformda sürdürülebilir giyim ve aksesuar ürünlerine dönüştürmektir.

Elif Bulukbaş – Blood Academy

Cannes Academy ile kan ve kan bağışı konularında toplumu bilinçlendirmek için çalışan Elif Bulukbaş, başlattığı girişim çatısı altında önümüzdeki dönemde üniversitelere, liselere ve şirketlere farkındalık eğitimleri vererek herkesin hayat kurtarması için ilham vermeyi hedefliyor. “Kan Bağışı Eğitimini” tüm yurtta ve dünyada yaygınlaştırmak.

Melis Doğantan – Doğa Melis

Melis Doğantan, markası Melly’s Nature’ı “Özümüzün ve aradığımız tüm cevapların doğal olduğunu hatırlamak ve ürünleriyle bunu hatırlatmak isteyen doğal bir kozmetik ve aromaterapi markası” olarak tanımlıyor. Doğaya ve insan sağlığına hiçbir tehdit oluşturmayan ürünleriyle Melly’s Nature, gücünü tamamen bitkilerden alıyor.

Büşra Baysura – Otlu Bitkisel

Bushra Baisora ​​​​tarafından mühendislik alanındaki yetkinliği ve aromaterapiyi harmanlayarak kurulan Herbushy Herbal, sürdürülebilirlik ve insan sağlığına odaklanıyor. Çatalca’da tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ile başlayan marka, topraktan aldıklarını aromaterapi ve doğal kozmetiğe dönüştürerek yolculuğuna devam ediyor.

İlginizi Çekebilir