İsviçre, Türkiye’den depremzedeler için hızlandırılmış vize sürecini başlattı

İsviçre, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye’den depremzedeler için oluşturulan giriş vizesi için bugüne kadar bin 500 başvuru yapıldığını duyurdu.

Euronews’e göre normal şartlarda sivil pasaport sahibi tüm Türk vatandaşları turist vizesi ile İsviçre’de 90 güne kadar kalma hakkına sahip.

Ancak İsviçre makamları, deprem sonucu evlerini kaybeden mağdurlara öncelik verecek. Bu kapsamda depremzedelere hızlandırılmış prosedürden yararlanma fırsatı verilmektedir.

Ancak bu vizeyi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, başvuru sahiplerinin İsviçre’de eş, büyükanne, büyükbaba, çocuk veya torun gibi yakın akrabalarının olması gerekir.

Bu kişilerin ya İsviçre pasaportuna ya da en azından vize ile alınmış oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Bilgi, İsviçre’deki bir aile sertifikası aracılığıyla doğrulanır. Öte yandan başvuru için pasaportunuzun olması gerekmektedir. Birçok depremzede, yıkılan evlerin enkazı altında seyahat belgelerini kaybetti.

Ancak deprem nedeniyle pasaportunu kaybedenlerin İsviçre’ye seyahat edebilmeleri için geçici acil durum pasaportu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Christine Schraner Burgener, Alman yayın yapan SRF televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsviçre’ye giriş için pasaportu olmayan depremzedelere en kısa sürede yeni pasaport verme sözü verdiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir