İtalya’da mülteci botunun düşmesi sonucu ölü sayısı 64’e yükseldi

Güney İtalya’daki Crotone açıklarında bir mülteci botunun batması sonrasında başka bir kişinin cesedi bulundu. Olayda 14’ü çocuk 64 kişi öldü.

26 Şubat sabahı İtalya’nın güneyindeki Crotone kenti yakınlarında mültecileri taşıyan bir teknenin düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 64’e yükseldi. Ölenlerden 14’ünün çocuk olduğu açıklandı.

Reuters’e göre, bugün İtalya kıyılarında mültecilerle birlikte bir teknenin kazasında kaybolan başka bir kişinin cesedi bulundu. Devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren Denizaltı Arama Kurtarma Timi itfaiye görevlisi Rocco Mortato, “Herkesi bulduğumuzdan emin olana kadar su yüzeyinde arama yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TEKNENİN YAKLAŞIK 200 KİŞİLİK OLDUĞU TAHMİN EDİLMİŞTİR.

26 Şubat’taki olaydan bu yana 80 kişi kurtarılmış olsa da basın, mültecileri taşıyan bir teknenin İzmir’den ayrıldığını bildirdi.

180 ila 200 kişi taşıdığı tahmin edilen teknenin battığı iddiasını ortaya atan yetkililer, teknenin Afganistan, İran ve birçok ülkeden insan taşıdığını ve ölenler arasında çocukların da bulunduğunu söyledi. Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif de teknede 20 Pakistanlı olduğunu açıklayarak, bu kişilerden 16’sının kurtarıldığı, 4 kişinin ise kayıp olduğu bilgisini paylaştı.

İTALYA BAŞBAKANI MELONI’NİN AB KURUMLARINA ÇAĞRISI

Öte yandan İtalya açıklarında meydana gelen bu olay, Başbakan Georgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin, mültecileri kurtarmak için görev yapan sivil toplum kuruluşlarına ve gemilerine yönelik sert politikasını gözler önüne serdi. Akdeniz. .

İtalya Başbakanı Meloni, 27 Şubat’ta yaptığı basın açıklamasında, “Daha fazla ölümü önlemek için Avrupa Birliği (AB) kurumları göçmen teknelerinin gelişini durdurmak için acilen harekete geçmelidir” dedi. İtalyan devlet kanalı RAI’ye konuşan Meloni, “Ne kadar çok insan yola çıkarsa, o kadar çok insan ölme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bu konuyu ciddiye almanın ve insancıl bir şekilde ele almanın tek yolu gidişi durdurmaktır” dedi.

Ne oldu?

İtalya’nın güneyindeki Crotone kenti yakınlarında 26 Şubat sabahı mültecileri taşıyan bir teknenin çarpması sonucu 43 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Crotone kentine bağlı Steccato di Cutro köyü yakınlarında meydana gelen olay sonucunda, içinde yaklaşık 250 kişinin bulunduğu bir tekne, kıyıya yakın bir yerde ikiye ayrılarak battı.

Sağcı koalisyon hükümetinin başbakanı Georgia Meloni yaptığı yazılı açıklamada, “Hayatları kaçakçılar tarafından yarım bırakılan birçok insan için derin üzüntü duyuyorum. Olumsuz hava şartlarında 20 metrelik 200 kişi kapasiteli tekneyi denize indirmek suçtur” dedi.

Reuters’e konuşan bir İtalyan yetkili, mülteci botunun birkaç gün önce İzmir’den ayrıldığını belirterek, 45 mültecinin öldüğünü ve hayatta kalan 81 kişinin karaya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir