İtalya’da mülteci gemisi battı: 43 ölü

İtalya’nın Calabria bölgesi yakınlarında batık bir gemide aralarında yeni doğmuş bir bebeğin de bulunduğu 43 kişinin cansız bedenleri bulundu.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, bu sabah Crotone kentine bağlı Steccato di Cutro açıklarında meydana gelen olay sonucunda, yaklaşık 250 mülteciyi taşıyan bir tekne kıyı açıklarında ikiye ayrılarak battı.

Ön verilere göre, olay sonucunda çoğu çocuk 43 kişi öldü, 80 kişi kurtarıldı.

Kurtarılan 80 mülteciden 20’sinin Crotone kentinde hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre balıkçı teknesinde yaklaşık 250 kişi bulunuyordu.

İtalyan basını, geminin İran, Pakistan ve Afganistan’dan insan taşıdığını ve Türkiye’den hareket ettiğinin varsayıldığını bildirdi.

MELONI’DEN AÇIKLAMA

Sağcı koalisyon hükümetinin başbakanı Gürcistan Melonisi Yazılı bir açıklamada, “Hayatları tacirler tarafından yarım bırakılan birçok insan için derin üzüntü duyuyorum” dedi. Olumsuz hava şartlarında 200 kişi kapasiteli 20 metrelik tekneyi denize indirmek suçtur.” kullanılan ifadeler.

Meloni, merhum hakkında spekülasyon yapılmaması gerektiğini belirterek, “Hükümet, göçmen teknelerinin çıkış noktalarından ayrılmasını engelleyerek bu trajedilerin önüne geçmekte kararlıdır ve bunu en üst düzeyde işbirliği isteyerek yapmaya devam edecektir. devlet. menşe durumu. değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi de yaşananların büyük bir trajedi olduğunu ve kaçak göçmen taşıyan gemilerin hareketini engellemek için her türlü girişimi sürdürmelerinin şart olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir