İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: Depremde rakip değiliz

Hatay’da İYİ parti lideri Meral Akşener, “Depremde rakip değiliz. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu millet bütün bu kutuplaştırma çabalarının beyhude olduğunu, zora düştüğünde güç ve kabiliyetlerini birleştirdiğini göstermiştir. Bundan ders alırsak bu ülke bütün sorunlarını çözer” dedi.

Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı İmamoğlu, şunları söyledi:

En çok tartışılan konu: “Ya Cumhurbaşkanım, İstanbul’daki deprem sorununun ulusal egemenlik sorunumuz olduğunu söylediniz.” Süreci doğru hazırlamazsak İstanbul depreminin yarattığı tahribat bizi millet olarak diz çöktürebilir. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren depreme hazırlanmaya devam ettik. Daha bu depremlerden önce, kentsel dönüşümü hızlandırmak için daha Aralık-Ocak gibi İBB’den teklifler almıştık. O sırada bunlardan biri de reddedildi. Tekrar ele alınacak olan süreci takip ediyoruz.

SAVAŞTAN “SU”

Lütfi Savaş dedi ki:

Yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Konteyner ve çadırlara destek veren herkese teşekkür ederiz. Ama gerçekten çadırlara, konteynırlara, tuvaletlere ve çamaşır makinelerine ihtiyacımız var. Bir yanlış anlaşılma oldu. Şu anda çok harap olmuş alanlar dışında su sorunumuz yok. Çeşmeler yaparak sokakların ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. 209 ilçemizin sadece 35’ine su veremiyoruz.

“ÖNEMLİ İŞLEM YAPILMAZSA SORUN HAYATTA KALDIRILIR”

Meral Akşener şunları söyledi:

Belediye başkanlarımızın söyledikleri çok yol kat edildiğini gösteriyor. Bizi ıslattı, ki bu iyi kısmı. Bu deprem bize gösterdi ki, Türkiye’de hayatta kalma konusundaki asıl sıkıntımız, işi bilmemekten kaynaklanan hatalardan kaynaklanan acılardır. Bu çirkin sistemin gücünün getirdiği çirkinlik, sonuç olarak yüzyılın felaketine dönüşmüştür. Bela Allah’tan gelir, doğrudur ama tedbirler yürürlüktedir. Bu tedbirlerin alınmaması, beceriksizliğin tavan yapması, devletin memuru olması gerekenlerin devlet başkanı olarak çalışmaya zorlanmaları bu deprem sonrası topyekun bir beceriksizliğin ürünüydü. İstanbul depremini de aynı beceriksizlikle karşılar ve onunla uğraşırsak Türkiye’nin beka sorunu doruk noktasına ulaşır. Harekete geçilmesi gerekiyor. Sayın Erdoğan, bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak, örneğin sabah saat 8’de tüm partilerin liderlerini Çankaya’da toplamak, bizim fikirlerimizi kullanmak ve aynı zamanda desteğimizi almak zorunda kaldı. Birlik olsak, bütün imkanlarımızı toparlasak bu depremle nasıl baş edilir, Sorunlar nasıl çok daha hızlı çözülür? Deprem anında rakip değiliz. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu millet bütün bu kutuplaştırma çabalarının beyhude olduğunu, zora düştüğünde güç ve kabiliyetlerini birleştirdiğini göstermiştir. Bu dersten ders çıkarırsak bu ülke bütün sorunlarını çözer. AFAD önemli bir kurum ama ben İçişleri Bakanlığındanım. Sivil Savunma Ana Müdürlüğü de vardı, 2009’da değişti.

Orada yaklaşık 7.000 memur vardı. Orada tamamı eğitilmiş 35.000 sivil vardı. İster sel, ister deprem, ister yangın olsun, hazırda bulunanlar vardı, bunların arasında tornacılar, doktorlar, pilotlar ve devletin maaş vermediği farklı meslekte çalışan eğitimli siviller vardı. Geliştirebilir ve AFAD’ı özelleştirebilirsiniz. Ama bambaşka bir sistem üzerine kurdunuz, hayata geçiremediniz.

“BUNU TEK BAŞINA YAPAMAZSINIZ”

Çocukların ve kadınların bir talebi var, Hatay’a dönmek istiyorlar. Onun için de barınağa ihtiyaçları var. Sabit bir evden bahsetmiyorum, en azından prefabrik bir eve ihtiyaçları var. Bunun planlanması gerekiyor. Tek başına yapamazsın, yetmez. 14 seçimde aynı cehalet ve kurnazlık seçimlerle ilgili olarak ortaya çıkarsa yazık olur. İnşallah 14 Mayıs seçimlerinden sonra Allah nasip edecek ve bu tahribatın elden ayağa kaldırılması için gereken her şey yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir