İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in masadan kalktığı Alman basınına yansıdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Tablo’nun Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tek cumhurbaşkanı adayı olarak destek vermeyeceği yönündeki açıklaması Alman basınına da yansıdı.

Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığı için yaklaştığını hatırlatan haber ve yorumlar, Akşener’in bu hamlesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefeti zayıflatacağını öne sürdü.

“FIRSATTAN FAYDALANAN REDDETMEK ERDOĞAN”

Almanya’nın güneyindeki Karlsruhe kentinde yayınlanan yerel bir gazete olan Badische Neueste Nachrichten, Maraş depremlerinin ardından yaşanan tahribata dikkat çekerek, muhalefet içindeki çekişmenin Erdoğan’a fayda sağlayacağını belirtti. Gazete şunları yazdı: “Erdoğan mutluluktan uçuyor olmalı. 45.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği Türkiye tarihinin en kötü depreminden sadece haftalar sonra, Erdoğan’ın artık muhalefetin bina ihlallerini, yolsuzluğu ve diğer çarpıtmaların yanı sıra seçim kampanyasında tuzağa düşürüleceğinden korkmasına gerek yok. .

Badische Neueste Nachrichten gazetesi şunları yazdı: “Erdoğan, hem deprem hazırlığı hem de deprem sonrası yardım çalışmalarında iflas etmiş bir hükümetin tasfiye memuru olarak aniden istifa etti ve doğal afetten kurtulmaya başlayan cumhurbaşkanlığı pozisyonuna yükseldi. rakipleri yer ve mevkiler için yüz yüze savaşırken.

“AKŞENER’İN İSMİ ERDOĞAN’A CENNETTEN BİR HEDİYEDİR”

Öte yandan başkent Berlin’de yayınlanan yerel gazete Die Tageszeitung, “Muhalefet kendi kalesine gol attı” başlıklı analizinde, muhalefetin ortak aday üzerinde uzlaşmaya varamadığını “cennetin bir lütfu” olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan için. Die Tageszeitung, Yavaş ve İmamoğlu’nun anketlerde Kılıçdaroğlu’ndan çok daha fazla puan aldığını belirtirken, Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun anketlerde zayıf görünen adaylığına “adil” karşı olduğuna inanıyor. Gazete şu yorumu yapıyor: “Mayıs ayında yapılacak seçimlerde muhalefet şansını korumak istiyorsa acilen bir uzlaşma bulması gerekiyor. Aksi takdirde, 20 yıldır Erdoğan’la değil başka bir cumhurbaşkanı ile nihayet buluşmak için uğraşan milyonlarca Türk’ün umutlarını yok edecektir.

“HDP SEÇİMLERE DE ADAYLARIYLA GELEBİLİR”

Berlin merkezli Der Tagesspiegel gazetesi muhalefeti “intihar” olarak nitelendirdi. Erdoğan karşıtı ittifakın çöktüğü ve Erdoğan’ın seçim şansının büyük ölçüde arttığı görüşüne yer verilen değerlendirmede, “Depremlerin ardından iktidar pek çok Türk’ün gözünde iyi bir tablo çizmese de Erdoğan’ın bölünmelerden fayda sağlayabileceği belirtildi. muhalefet içinde, önceki seçimlerde olduğu gibi.

İttifak içindeki tek anlaşmazlığın cumhurbaşkanı adayı ve 20 yıllık AKP iktidarının ardından boşalan koltuk mücadelesi olduğunu söyleyen gazete, Akşener’in yeni hükümette küçük partilerin yüksek mevkilere gelmesine karşı olduğuna dikkat çekti. . İYİ Parti’nin 6’lı masada yaklaşık yüzde 15 ile CHP’den sonra en fazla oyu alan parti olduğuna dikkati çeken gazete, “Kılıçdaroğlu’nun Akşener’in partisi yanında yer almazsa Cumhurbaşkanlığı için fazla şansı olmayacak. “

Der Tagesspiegel, “CHP’nin diğer dört müttefikinin toplam oylarının yüzde 5’i bile geçmediğini” hatırlatarak, “Akşener’in İYİ partisi dışındaki bir diğer aktör de yüzde 12 oy potansiyeli olan HDP’dir. HDP, seçim çoğunluğunu kazanmasına yardımcı olsa da, muhafazakar ve milliyetçi siyasetçilerin isteksizliği nedeniyle altılı masaya davet edilmedi. HDP kendi adayıyla da sandık başına gidebilir ama hakkındaki davanın kapanması nedeniyle seçime katılıp katılmayacağı henüz belli değil.

İlginizi Çekebilir