İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: “Aday 2 Mart’ta Açıklanacak”

İYİ Parti, ayrıldığı kentte oy kullanmak için başka kentlere taşınan depremzedelerin de yer aldığı yasa tasarısı hazırladı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, “Aday 2 Mart’ta açıklanacak” dedi.

Depremin harap olduğu illerde seçimlerin nasıl yapılacağı tartışılıyor. Yüksek Seçim Komisyonu heyeti, durumu değerlendirmek üzere bölgeye bir heyet gönderdi. İYİ Parti ise deprem bölgesindeki seçmen iradesinin sandığa sağlıklı bir şekilde yansıtılabilmesi için seçim kanununda ve gerekirse anayasada değişiklik yapılmasını önerdi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, Altı Masa cumhurbaşkanı adayı için “Adayın adı 2 Mart’ta açıklanacak” dedi.

“AMACIMIZ SEÇİM İSTEĞİNİ GÖSTERECEK BİR YAPI KURMAK”

İYİ Parti, çalışma için AK Parti ve CHP’den randevu istedi. İlk ziyaret CHP’ye yapıldı. Toplantının içeriği hakkında bilgi veren İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, “Yüzbinlerce vatandaşımız başka illere yerleşmek ve iskan edilmek zorunda kaldı. Önümüzde 18 Haziran veya 14 Mayıs seçimleri var. Yerleşik vatandaşlarımızın kendi illerine oy vermelerini sağlayacak, Seçim Esas Hükümleri ve Seçim Listesi Kanununa geçici madde eklenmesi ve tüzük değişikliğini istişare etmek üzere CHP ile istişare etmeye geldik. Anayasa. . Hedefimiz başka illere yerleşen vatandaşlarımızın kendi bölgelerinden milletvekili seçme iradesini ortaya koyacak bir yapı oluşturmaktır” dedi.

İlginizi Çekebilir