İYİ Parti Ustası: Altı Sofralar eski haline dönerse kapı hâlâ açık

İYİ Partili Erhan Usta, “Kapı hala açıksa, Altı Tablo çalışma ilkelerine dönerse, isimle ilgili ‘İlkelerimizi değiştirmeyeceğiz’ gibi bir tavır varsa tablo devam eder. ”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Meral Akşener’in Habertürk’teki açıklamalarını canlı yayında değerlendirdi.

Usta, “Kapı hala açık” dedi. “Altıncı Masa çalışma ilkelerinden vazgeçecek” derlerse yapacak bir şey yok.

“GENEL BAŞKANIMIZIN YETKİSİ DEĞİL”

Nagehan Alcı “Akşener Bey ne bekliyordu? Bu toplantıya hangi bağlamda gitti?” sorularına şu yanıtları verdi:

Başkanımız, “Onlar ne derse, ne yaparsa yapsın, ben her zaman yetkili mercilerde konuşacağım, gidip burada aldığım kararı masaya yansıtacağım” dedi. Bu, tüm genel başkanların bildiği bir ilkedir, bu toplantıda hemen anlaşamayız. Nihai belge her zaman yetkili organlar tarafından kabul edildikten sonra ifade edilmiştir. Bu ilkemizden bugüne kadar hiçbir zaman vazgeçmedik. Başkanımız izin alarak bu toplantıya gitmedi. Bu anlamda Altılı’nın son toplantısında alınan kısa karardaki açıklama bizim için doğru bir açıklama değil.”

“METİNİ DAVUTOĞLU YAZDI”

Gürkan Zengin “Anlaşma yokken Meral Akşener bu karara nasıl imza attı?” Erha Usta soruyu şöyle yanıtladı: “Bu brifingden sonraki son açıklamadır. Diğer bölümlerde bir şey yok. Okuduğunuzda bunun işkence edilmiş bir metin olduğu anlaşılıyor. Daha önceki toplantılarda genel merkez metni hazırlamış, genel başkanlar değerlendirip imzalamıştı. Bu metin içeride yazılıdır, Sayın Davutoğlu tarafından yazılmıştır. İsim konusunda anlaştık, yetkili mercilerimizle bu ismi görüşeceğiz demiyoruz.

“PAZARTESİ GÜNÜ GÖRÜŞME KARARI ALMADIK”

Usta, “Pazartesi günü görüşmemizle ilgili henüz bir karara varmadık. 2 Mart akşamı milletvekilleriyle bir araya gelerek görüş bildirdiler. Şimdiye kadar bahsettiğimiz kısım, şimdiye kadar sahip olduğumuz tavır oldu. Geleceğimizi yapacağımız toplantılarda belirleyeceğiz.”

Usta, “Neden üçüncü bir isim vermediniz?” sorusuna yanıt verdi. Objektif bir anket yapmaya karar verdik. Halkın tercihini önceden elde etmek için bunu söyledik. Üç isimden başka isimler de olabilir. Bu her zaman dolaylı olarak reddedilmiştir. Bu aşamaya henüz gelinmedi.”

“BELEDİYELER AK PARTİLERE GİDEBİLİR, TÜRKİYE DAHA ÖNEMLİ”

“Belediyeler AKP’ye geçebilir. Seçimlerin bitmesine daha kaç ay var? Usta, “Türkiye daha önemli. Bunu CHP’nin içişlerine müdahale olarak görmek asla kabul edilemez. Biz bu adayları Milletler İttifakı’ndan aday olarak biliyorduk. Bugüne kadar hep Millet İttifakı’nın Belediye Başkanları olarak anıldılar.”

Akşener’in iki belediye başkanını müzakere masasına oturtmasına ilişkin olarak, “Biz masaya bir şey getiriyoruz, dayatma değil. İlk kez masaya servis edilir. Başkanımız diyor ki, “İki belediye başkanı atanırsa itiraz etmeyiz.” Masada uzlaşmanın nasıl sağlanacağının tartışılması gerekiyordu. Sorun şu” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir