İYİ Sözcüsü Zorlu’dan YÖK Başkanı’na: Kararınızı bugün açıklamalısınız

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, seçimlerin güvenliğine ilişkin 3 soru yönelterek, “Milli İttifak’ın ilgilileri olarak sandıkta yerimizi alacağız ve iradenizi destekleyeceğiz” dedi.

İYİ Sözcüsü Kürşad Zorlu düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seçimlerin güvenliğine ilişkin iddialara ilişkin açıklamalarda bulunan Zorlu, “Şu an açıklanmadı ama 210 bin civarında sandık açılmasını bekliyoruz. Millet İttifakı’nın paydaşları olarak tüm sandıklarda yer alacağız ve iradenize sahip çıkacağız.”

Zorlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KARANLIK TABLOYU KAPATACAĞIZ: Ancak bu oyunun oynanmasını istemiyoruz ve bazı propaganda metinleriyle milletimizi bir acizliğe hapsetmeye çalışan bu tür açıklamaları yakından takip ediyoruz. Seçimlere katılımın artması büyük önem taşıyor. Çabalarımızdan biri de bu motivasyonla sizleri sandığa götürmek ve millet iradesini sandığa yansıtmak. Bu karanlık tabloyu sökeceğiz. Kimse şüphe etmesin.

ÜÇ ÖNEMLİ SORU: Üç önemli soru sormak istiyorum. Öncelikle deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı bu. Elbette her birimiz en az kaybı görmek isteriz. Bulunan enkaz miktarı ortada. Şimdi soruyoruz tabi yıkılan binalardan kaç tanesi moloz temizleme işini bitirdi, kaçı hala bekliyor? Bu rakamı kamuoyu ile paylaşmanızı istiyoruz. İkincisi ise deprem sonrası farklı şehirlere göç eden vatandaşlarımızın durumu. Hangi şehre giderse gitsin her vatandaşımızın bu 11 şehirle geri dönmesini sağlamaya kararlıyız. Depremzedelerin geldikleri, göç ettikleri illeri gösterecek şekilde oy kullanmalarını istedik. Bu, halk iradesinin doğru yansıtılması için çok önemlidir.

BAŞKAN YÖK DUYURUSU BUGÜN: Üçüncüsü, üniversite öğrencileri tarafından izlendiğimizden eminim. Üniversitelerde tam zamanlı eğitime son verildi, yurtlar malumunuz boşaltıldı. Boşaltılan pansiyonların sadece yüzde 20’si depremzedelerle doldu. Yani ne yurtları doldurabiliyordunuz, ne de tam zamanlı öğrenci eğitimi verebiliyordunuz. 2 Nisan’a kadar bu öğrencilerin adreslerini oy kullanacakları yerlere değiştirmeliyiz. YÖK başkanı, “Nisan ayında gözden geçireceğiz” dedi. Bugün açıklamak zorundasın. Açıklamalısınız ki öğrencilerimiz 14 Mayıs’ta nerede olacaklarını bilsinler. 3 Nisan’daki açıklamanız alakasız. Hibrit eğitime ne zaman başlayacağınıza dair acil duyurunuzu sabırsızlıkla bekliyoruz.

TEMEL HASSASİYET SÜRDÜRÜLMELİ: Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de grubu bulunan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. Bu konudaki görüşlerimizi daha önce belirtmiştik. Bizim için esas olan duyarlılığın devamını sağlamaktır. Bu endişemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu milletimiz için yapacağımıza söz veriyoruz. İYİ Parti halkımızın birlik ve beraberliğini sağlayacak tek çimentodur.

İlginizi Çekebilir