İzmir Barosu’ndan Aile Bakanlığı ve İHH’ya ceza davası

İzmir Barosu, anne babası olmayan çocukların mezhep bağlantılı kişi ve kurumlara teslim edildiği iddiasıyla İHH ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmir Barosu, İHH gönüllüsü hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, deprem bölgesinde anne babası olmayan çocukların gözaltına alınarak İnsan Hakları Gönüllüsü’ne teslim edilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu. ve Freedoms İnsani Yardım Vakfı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, İHH ve bakanlık hakkında “Çocuk Kaçırma ve Alıkoyma”, “Özgürlüğü Yok Etme” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlarından hukuk davası açılması istendi.

“İSTİSMAR MİSYONU…”

Bir ihbar dilekçesinde “Çocukların bakım ve gözetiminden sorumlu tek yetkili kurumun Aile ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı olmasına karşın, bu durum, Bakanlık yetkililerinin tarikat bağlantılı kişi ve kurumları bu sürece dahil ettiğini göstermektedir. bakanlığın temel görevidir. Basına ulaşan bu ihbarla ilgili somut gerçeğin bir an önce kamuoyuna duyurulması ve depremden etkilenen çocukların akıbetlerinin şeffaf bir şekilde anlatılması çocukların güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca, bu soruşturma kapsamında uygun bir kontrol yapan ve görevi kötüye kullanma iddialarını tespit etmek için açıklayıcı çalışma yapan memurların şüpheli olarak ifade vermesi gerekir.

İlginizi Çekebilir