JP Morgan’dan seçim sonrası tahmin: Doların 24-25 seviyelerini görebilirsiniz

JPMorgan analistleri, 14 Mayıs seçimleri ne olursa olsun 2023’ün ikinci yarısında makro düzenleme ihtiyacının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor ve TL’nin değer kaybetmesini bekliyorlar. Analistlere göre dolar/Türk lirasında 24-25 seviyeleri görülebilir ve iskonto oranı yüzde 30’lara kadar çıkabilir.

JPMorgan, Türkiye’de 14 Mayıs seçimlerinin ardından döviz kurları ve faiz oranlarına ilişkin tahminlerde bulundu. Rapor, seçim sonuçları ne olursa olsun makro düzenlemelere gidileceğini ve iskonto oranının yüzde 30’a kadar çıkabileceğini belirtti.

Bloombergt’e göre, JPMorgan analistleri tarafından hazırlanan “Türkiye: 14 Mayıs Seçimlerinin Piyasa Etkileri” başlıklı raporu, seçim sonuçlarından bağımsız politika değişikliği beklentilerine dikkat çekti. Sonuç ne olursa olsun 2023’ün ikinci yarısında makro düzenleme ihtiyacı kaçınılmazdır.

“TL DEĞER KAYBI GEREKLİ”

Seçim sonrası senaryolarda ortodoks siyaset geri dönse bile yüksek oynaklık nedeniyle TL’nin değer kaybetmesini beklediklerini söyleyen kurumsal analistler, şirketlerin döviz kurları gibi etkilerle USD/TL’de 24-25 seviyelerinin görülebileceğini söylediler. talep ve Merkez Bankası’nın rezervlerini artırma hedefi.

Açıklamada, “Liradaki gerçek yükseliş eğilimi, daha sonra ortodoks makroekonomik politikalara dönüş senaryosunda görülebilir” denildi.

5-10 yıllık tahvillerin rayiç değer getirisini yüzde 26-33 olarak tahmin eden analistler “Ortodoks enflasyon hedeflemesine dönüş senaryosunda faiz oranları yüzde 25’e kadar çıkabilir. Mevcut makroekonomik politikalar devam ederse seçim sonrası tahvil faizlerinde önemli bir değişiklik beklemiyoruz ve ileriye dönük ılımlı bir artış olabilir.”

SİYASİ ÇIKARLARDA BEKLENEN BÜYÜME

Merkez bankasının ortodoks politikaya dönüş halinde yılın üçüncü çeyreğinde politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 30’a çıkarmasını bekleyen analistler, “Faizin yüzde 40’a çıkma ihtimali göz ardı edilemez. Üçüncü çeyrekte yeterli faiz artışı olmazsa, makroekonomik dengesizlikler genişleyebilir ve daha fazla faiz artışı gerektirebilir.

Küresel krizin etkisiyle Türkiye’de de büyümenin 2023’te gerileyebileceği vurgulandı. 2023’te yüzde 2,5 büyüme tahmini dolaştı.

Citi ekonomistleri, önceki günlerde Türkiye’de seçim sonrası yayınladıkları raporlarda, kuralların gevşetilmesi ve risk priminin yeniden tesis edilmesi nedeniyle Türk Lirası’nın yıl genelinde yüzde 12 yükselebileceğini belirtmişti.

İlginizi Çekebilir