kaderin tuhaflıkları | Haber sitesi PolitikYol

İşini yapmadığı ve önlem almadığı için hayatını kaybeden onbinlerce insanın ardından Adının “kader, kader, sağduyu” olduğu ve acıların normalleşmesi için dini kurumların sorumluluk aldığı ülkelerde, kaderin cilvesi burada bitmiyor.

Rahmetli Osman Belyukbaşı şöyle demiştir: “Hayatım boyunca bütün sanayileri inceledim ve bunların içinde en kârlı olanın din ticareti olduğunu gördüm.”

Tıpkı günün TV müjdecileri ve şarlatanlarının dindar ve saf fakirleri dolandırıp zor kazandıkları paraları çalmaları gibi, din de kazançlı bir endüstri haline geldi.

1900’de ABD Senatörü Albert Beveridge şunları söyledi:

Her Her Şeye Gücü Yeten Tanrı, bugünden itibaren dünyayı yeniden yaratmak için seçtiği insanlar olarak bizleri işaret etti.”

Radikal Hıristiyan ve İslami muhafazakarlığın dünyasında din, halk için bir afyon değil, kitleler için bir çekişme haline geldi.

2005 yılında ABD Demokrat Milletvekili Bob Brady, Papa Francis’in içtiği bardağı çaldı ve karısı Debra’yı sudan bir yudum alarak içmeye zorladı. Bununla yetinmeyen Katolik milletvekili, kalan suyu bir şişeye döktü ve “torunlarının vaftizi için” sakladı.

2010 yılında, bir deprem Haiti’nin büyük bir bölümünü kasıp kavurdu ve 200.000’den fazla insanı öldürdü.

Ertesi gün, evangelist, yayıncı Pat Robertson, ABD’de siyahi Haitililerin özgürlüklerinin kurbanı olduklarını belirten bir açıklama yaptı. Onları Fransa’dan kurtaran Şeytan şimdi hesap yapıyordu.

Haiti’deki deprem, sömürgeci, açgözlü ve köleci ülkeler tarafından harap edilen aç ve susuz bir ülkedeki uzun bir trajediler zincirinin son halkasıydı.

2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Katrina felaketinden sonra New Orleans Cumhuriyetçi kongre üyelerinden Richard Baker şunları söyledi:

Sonunda New OrleansDevlet konutu tarzını tamamladık. Bunu asla başaramazdık ama Tanrı yaptı: Bence baştan başlamamız gereken bir teknik incelememiz var ve bu tanıtım belgesi bize pek çok fırsat veriyor.”

Bu kaderin cilvesi, ABDHaiti’deveya Sri Lanka’daya da dünyanın geri kalmışlığıterörize etmekKaranlığın, yüzeyselliğin ve cehaletin kemirdiği toplumlarda bunun böyle görülmesi benim ülkemde çok normaldi.

Bütün bu “taze başlangıçlar” ve “boş sayfalar” unutulmaya çalışıldı.

Yeni bir başlangıç ​​ve temiz sayfaların bir başka hayranı; Milton Friedman da düşüncelerini paylaştı:

New Orleans okulları harabe halinde. Buraya gelen çocuklar şimdi ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda. Bu bir doğal afetten kaynaklanan bir trajedidir. Ama bir yandan da eğitim sistemini iyileştirmeye yönelik çalışmalar var.cevap

Böylece eğitim sistemi yeniden düzenlendi: 19 ay içinde New Orleans’taki neredeyse tüm devlet okulları özel okul oldu. Katrina Kasırgası öncesinde 7 olan özel okul sayısı 31’e yükselirken, devlet okulu sayısı 123’ten 4’e geriledi.

Friedman bu fikirleri 70’lerin ortalarında Şili diktatörü General Augusto Pinochet’nin danışmanıyken öğrendi.

2004 yılında, güçlü bir tsunami Sri Lanka’yı vurdu. Yabancı yatırımcılar ve uluslararası arsa spekülatörleri şokun yarattığı ortamı kullanarak eşsiz güzellikteki sahil şeridini girişimcilere teslim etmiş ve bölgede çok kısa sürede tatil köyleri ve oteller inşa edilmiştir.

Bir Sri Lanka hükümet sözcüsü olayla ilgili şu yorumu yaptı:

İronik olarak, Sri LankaO, büyük ve eşsiz bir fırsat sundu ve böylece, bu büyük trajediden sonra,n en gBurada özel turistik tesisler büyüyecek.”

Kaderin bu cilvesinin ABD’de, Haiti’de, Sri Lanka’da ya da dünyanın zorbalık, yüzeysellik ve cehaletle aşınmış geri toplumlarında olduğu gibi benim ülkemde de görülmesi çok normaldi.

2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar şunları söyledi:

Van depreminde Allah bize lütufta bulundu; Hava güzeldi, günlerden pazardı, düğünler; insanlar dışarıdaydı. Hata bir hukuk olgusudur.

Kaderin ironisi, dini kurumların acıları normalleştirme görevini üstlendiği, resmi makamların, “yeni bir başlangıca, beyaz sayfaya” tapanların onlarca kişinin onuruna “kader, kader, şükran” diye haykırdığı ülkelerde bitmiyor. işini yapmadığı ve önlem almadığı için hayatını kaybeden binlerce insan.

İlginizi Çekebilir