Kadınlara da veda edin! | Haber sitesi PolitikYol

Türkiye Büyük Millet MeclisiHer zamanki gibi eşitlik formülünü uygulayan HDP sayesinde Türkiye’de kadın sayısı artacak mı? Ancak artık kadınlar siyasette var olmak istiyor! Kadınsız bu ülkede demokrasi ve kalkınma olmaz diye haykırıyor.

15 Mayıs’ta bahar mı gelecek, mecliste çiçekler mi açacak yoksa kadın düşmanlığı ve nefret mi meclise mi sirayet edecek? Cumhuriyetin ikinci yüzyılında hiç görmediğimiz bir ölçekte. cinsiyet eşitsizliği Karşımızda faşizme varan söylemlerle iktidar mücadelesi veren bir ittifak var!

Halk İttifakının son bileşeni Hyuda-Par domuz kravatıyla bir kadına işkence yaptı. diğerleri ise kadını sadece aile içinde yaratan, üreme için üreme aracı olan ve ev hizmetleri için dünyaya gelen bir otomat olarak görüyor! Kadına yönelik şiddetle mücadele için kabul edildi istanbul kongresiDevlet hastanelerinde kürtaj hakkı fiili olarak kaldırılmış olmasına rağmen, 6284 sayılı Kanun’a ve yoksulluk desteğinin bir araya getirilmesine de karşı çıkıyorlar. Bir kadını okuldan, işten, tahliyeden sonra boşanırsanız, sadece evli olduğunuz süre için nafaka mı ödersiniz? Bu ne kadar para? Bundan sonra ne yapacak? Ne ile yaşayacak? sokağa mı düşecek? Yoksa dayak yiyip ölüm korkusuyla o evde mi oturacak?

CİNSİYET KÖRLÜĞÜEVET

Kadın hakları hakkında cinsiyet körlüğü erkek siyasetinde. Seçime bir ay kala kadınlar sadece Cumhur İttifakı’nın değil, Millet İttifakı’nın da bayraklarını dalgalandırdı. Kadınlara veda edinitibaren! onlar söylüyor. TBMM’deki kadın milletvekili sayısı olması gerekenin çok altındaydı ve adaylara baktığımızda bundan daha iyi bir sonuç yok denecek kadar az.

Kadınların siyasi partilerdeki rolü, rahibelerin Hıristiyanlıktaki rolünden farklı değildir. ellerYardım toplamak, evlere sızmak, kadın propagandası yapmak için kullanılıyor ama sorumlulukları hiçbir zaman artmıyor. En kısa zamanda gençlik bölümleri Gençlerin görevi pankart asmak, slogan atmak, koli taşımak ve görev yapmaktır.

YAZET HAZIR MISINIZ?

Kadınların siyasette temsil edilme talebi eşitliktir. Siyaset araştırmacıları tarafından yapılan tanımlamalar, toplumun kadının siyasetteki yeri için hazır olduğu ancak politika hazır değil k.Koltuk güzel, kimse bırakmak istemiyor! CHP Antalya50 yıl sonra ilk kez Deniz Baykal’sız koşuyor. Çünkü o da öldü. Nedir bu hegemonya? Birçok siyasetçinin ölene kadar mecliste kalmaya talip olduğu biliniyor. Yani doğru mu? Buna hakkı olmadığı halde 3. kez cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanan bir cumhurbaşkanı varken neden olmasın? Kemik kadrolar o dönemde termik santralde kaç yıl oturdu?

Genç kadınlar, Semanurlar ve Özgekanlar öldürülmek istemiyorlar, her alanda var olmak ve haklarını kullanmak istiyorlar. Siyaset dünyasında tek bir kadın lider vardır, bu nedenle erkek liderlere sesleniyoruz: Kadınlara da elveda deyin.itibaren!

CAM TAVAN

Kadınlar bu cam tavanları aşıp seçtikleri yerlere yerleşebilecekler mi? Çok zor. bu seçimlerde CHP’li3.478 aday uygulama yapılmıştır. Bu numara İYİ parti benÇin 3 379 İnsan, DEVA Partisine 2 500, geleceğin partisine 1400. Kaç tanesi kadın? CHP’li 800 adayın yüzde 30’u DEVA’lı ve bunların 400’ü Gelecek Partisi’nde kadın. AK Parti6 bin 25 milyon beygire kadar1894 aday başvurdu. HDP’nin bu seçime katılmasıyla iddialı bir ittifak haline geldi. Evetil sol partisive 2.783 aday adayı uygulama yapılmıştır. Bu partilerdeki kadın adayların oranı açıklanmadı.

Ancak bu tabloya bakıldığında aday enflasyon ile Çarpıştığımız açık. TBMM’ye gidecek milletvekili sayısı 600. Bu bile çok, diyelim ki bu dönem el kaldırmaktan başka bir şey yapacaklar. Tekrar Aday sayısı 17.000’i geçtiğinde 600 kişiyi seçime nasıl yerleştireceksiniz? Dürüst olmak gerekirse başkanların ve takımlarının yerinde olmak istemiyorum.

Üstelik bu listelerde parti içinden, kontenjanın davet ettiği ve halk arasında yeri olan belli isimler yer alacak mı? 17 bin kişi arasından 600 doğru aday nasıl bulunur! Ve kaç tanesi kadın olacak? Geride ilk kalanlar kadınlar mı olacak? Akademisyenler ve örgütlü kadınlar bunun için en iyi çözüm.yıldırım sistemi” yani erkek kadın olacak, meğer taraflar ittifak için kullanacakmış! Yani CHP İYİ adayına benziyor.

Eşitlik formülünü uygulayan HDP sayesinde TBMM’deki kadın sayısı her zaman olduğu gibi artacak mı? Ancak artık kadınlar siyasette var olmak istiyor! Kadınsız bu ülkede demokrasi ve kalkınma olmaz diye haykırıyor. Genç kadınlar, Semanurlar ve Özgekanlar öldürülmek istemiyor, her alanda var olmak ve haklarını kullanmak istiyor.. Siyaset dünyasında tek bir kadın lider vardır, bu yüzden erkek liderlere sesleniyoruz: Kadınlara da elveda deyin!

İlginizi Çekebilir