Kaftancıoğlu: Bir ilde bir haftada iki partinin cumhurbaşkanının önünde olay çıkma ihtimali en büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinden daha düşük.

Canan Kaftancıoğlu, bu sabah il binası önünde yaşanan silahlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, öngöremeseler de şaşırmadıklarını söyledi. Kaftancıoğlu, “İstanbul’da bir hafta içinde il başkanlığının iki siyasi partisinin önünde bir olay çıkma ihtimali, Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı kadar olmasa da matematiğin yarısından azını biliyorum. “Dünyadaki en büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum.”

İYİ İstanbul Başkanı Coşkun Yıldırım, İstanbul’da TEM Seyrantepe Karayolu üzerinde bugün saat 05.00 sıralarında CHP İl Başkanlığı önünde açılan ateşin ardından CHP İstanbul İl Merkez Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu ziyaret etti. Yıldırım’la vedalaştıktan sonra bina önünde gazetecilere açıklama yapan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

“Yazılı ifademde de belirttim. Bugün saat 05:00 sıralarında TEM Otoyolu tarafından Edirne yönüne gelen bir araç İstanbul İl Başkanımızın önüne 7-8 el ateş etmiş ve olay yerinde boş kovanlar bulunmuştur. Güvenlik güçlerinin bölge evimizde yaptığı incelemeye göre bölge evimizde herhangi bir mermiye rastlanmamıştır. Savcının olayla ilgili soruşturması sürüyor. Az önce gördüğünüz gibi 3. Parti il ​​başkanımız onu görmeye geldi. Kendisiyle süreci değerlendirip ilettikten sonra bir keresinde size yaptıklarımı sözlü olarak yazılı olarak bildirmenizi söylemiştim.”

“SALDIRILARIN OLACAĞINI ÖNGÖRMESEK BİLE SÜRPRİZ OLMAYACAĞINI BİLİYORDUK”

Konuyla ilgili tehdit edilip edilmedikleri sorusuna Kaftancıoğlu, “İl başkanlığımıza yönelik böyle bir saldırıda yerimiz yoktu ama geçen hafta İYİ Parti’ye yapılan saldırıdan sonra şaşırmayacağımızı biliyorduk. keşke bu tür saldırıları öngörmeseydik. Aslında şaşırmadık.”

“GÖREVLİ DEĞİLSE BU HEPİMİZ İÇİN TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA OLABİLİR”

Kaftancıoğlu, saldırının tam yeri hakkında da şunları söyledi:

“Şimdi bu bizim son taşra binamız mı, değil mi; Buna cevap verecek kişi ben değilim. Ben de senin kadar meraklıyım. Bu saldırı hangi amaçla ve kimler tarafından gerçekleştirilmiştir? Bu sorunun cevabını bulması gereken, süreci olması gerektiği gibi keşfetmesi ve doğru olana gelmesi gerekenlerin bir an önce bulmasını temenni ediyorum. Bu sorunun cevabını sizlerle birlikte öğreneceğiz ama şunu söyleyebilirim. İYİ il binasına bir hafta önce saldırı, bu sabah il binamızın hemen önünde ateş açıldı, bekçi değil mi, ne amaçla, bilmiyoruz; Umarım bu hepimiz için tatmin edici bir açıklama olabilir. Ama bir hafta içinde İstanbul’da iki il cumhurbaşkanlığı siyasi partisinin önünde bir olay çıkma ihtimali malum, matematikte biraz iyiyim ama Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı kadar iyi değilim. Sanırım dünyanın en büyük ikramiyesini kazanması pek mümkün değil. Bu arada İstanbul Valisi ile görüştüm. Sayın Valimiz görüşmemizden 20 dakika sonra döndüler. Olayla ilgili kamera görüntülerinin ve soruşturmanın sürdüğünü ve kamera görüntülerini incelediklerini söylediler. Çok kısa sürede olayı netleştirdikten sonra bize bilgi vereceklerini belirttiler. Bu bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.”

“GENEL BAŞKANIMIZLA SÜREKLİ İLETİŞİM İÇİNDEYİZ”

Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmediği sorusuna, “Tabii. Ben bu saldırı sırasında Ankara’daydım. Sabah güvenlik güçleri bunu il başkanımıza bildirince hemen karayoluyla İstanbul’a hareket ettim. O günden beri de başkanımızla sürekli iletişim halindeyiz ve her dakika kendisini bilgilendiriyoruz.”

Kaftancıoğlu, “Şu ana kadar hükümet temsilcilerinden herhangi bir telefon almadım ama şunu belirtmek zorundayım. Şimdiye kadar cep telefonuma pek bakamadım ama herhangi bir görüşmem de olmadı” dedi.

YÖNETİŞİM: ARABADAN HAVAYA VURUŞ

İstanbul Valiliği’nin saldırısına ilişkin olarak, Bir açıklamada şunlar yazıyordu:

“Bugün saat 04.00 sıralarında Sarıyer ilçemizde bulunan CHP İl Başkanlık Binasında görevli polis memuru 112 acil çağrı merkezine TEM otoyolundan silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Olay yerine sevk edilen güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan incelemelerde ve bina bekçileri ile yapılan görüşmelerde; Edirne’de TEM otoyolu yönünden 5-6 el silah sesi duydukları belirtilirken, il başkanlık binası ve çevresinin yönetiminde herhangi bir olumsuzluğun olmadığı anlaşıldı. Ortaya çıkan kamera görüntülerinde, Edirne’de Ali Sami Yen spor kompleksinin Nef stadından TEM otoyoluna doğru karayolunun ikinci şeridinde hareket eden bir araçtan otomobilin havaya ateş açtığı görüldü. Yapılan araştırmalarda yol kenarında 2 adet 9 mm çapında kovan bulundu. Bu konuyla ilgili soruşturmalar devam ediyor.”

KILIÇDAROĞLU: KİMSE İNSAN OLMAYACAK

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlar kimse üzülmesin, kimse karamsar olmasın, içiniz rahat olsun, 15 Mayıs’ta bu ülkeye baharı, barışı getireceğiz. Böyle olaylar olmayacak ve bunları yaratanlar hızla yakalanıp hesabı sorulacak, bu yüzden kimse üzülmesin. Üzülmüyoruz ama tabii ki bir temennimiz de böyle bir olayın yaşanmaması. Türkiye’de bir daha böyle bir şey olmayacak” dedi.

İlginizi Çekebilir