Kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacak ipuçları

Kalbimiz, duyabildiğimiz ve hissedebildiğimiz tek organımızdır. Bu yaşamın ilk ve son belirtisidir. Günde yaklaşık 100.000 kez, yılda 35 milyon kez ve ömür boyu 2,5 milyar kez vurur. Peki, kalbinizin sesini dinliyor ve onu korumak için gerekli önlemleri alıyor musunuz?

Kardiyovasküler hastalıklar dünyada ve ülkemizde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve görülme sıklığı her geçen yıl artmaktadır. Toplumu bilinçlendirmek ve kalp ve damar hastalıkları konusunda bilinçlendirmek amacıyla Nisan ayının ikinci haftası “Kalp Sağlığı Haftası” olarak belirlenmiştir.

Kardiyovasküler hastalığa karşı koruma

Birçok kardiyovasküler hastalık türü, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapılarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. İşte kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için önemli olan bazı yaşam tarzı önerileri:

 • sağlıklı beslenmeAşırı kırmızı et, işlenmiş gıdalar, rafine tahıllar, şeker ve doymuş yağ asitleri tüketimi, kardiyovasküler hastalık için risk faktörleridir.
 • Tuz alımınızı sınırlayınröleitibaren. Hipertansiyon, inme ve kardiyovasküler hastalıkları önlemek için tuz/sodyum kısıtlamasını destekleyen güçlü kanıtlar vardır.
 • Devam etMevcut öneriler, haftada en az 5 gün 30 dakika veya orta yoğunlukta haftada 2 saat 30 dakika yürüyüş, haftada 1 saat 15 dakika (75 dakika) şiddetli aerobik fiziksel aktivite veya eşdeğer bir kombinasyon ve optimum kardiyo için şiddetli yoğunluk içerir. -damar sağlığı aerobik fiziksel aktivite önerir.
 • Sağlıklı bir kilo aralığında kalmaya çalışın.
 • sigara beniçmeSigara içiyorsanız, kalbiniz için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır. Sigara içenlerin kalp krizi geçirme olasılığı sigara içmeyenlere göre 6 kat daha fazladır. Her gün ne kadar çok sigara içilirse, kalp krizi riski o kadar artar.
 • Alkol alımınızı sınırlayınröleitibaren.
 • stres Seviyenizi olabildiğince düşürmeye veya kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Kalbini dinle ve düzenli tıbbi kontrollerden geçmelidir.

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için beslenme ve besin takviyeleri

Bitki bazlı beslenme; Tam tahıllar, meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar (fındık, zeytinyağı), baklagiller, kakao, çay ve kahve gibi antioksidanlar açısından zengin bir diyet, kan şekeri seviyelerini dengeler, kilo kaybını/korunmasını destekler, kan lipit profilini iyileştirir, kanı azaltır basınç.basınç, damar yetmezliği. Sağlığı iyileştirir, vücuttaki iltihaplanmaya karşı hareket eder, bağırsak mikrobiyotasını iyileştirir ve ayrıca kardiyovasküler hastalığa karşı korur.

kolin; Yumurta, karaciğer ve yer fıstığı, ıspanak, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, pancar ve buğdayda bulunur ve insanlar için temel gıda maddesidir. Çalışmalar, yetersiz kolin düzeylerinin, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklar için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

Omega-3 yağlı asitler; Mezgit, somon, sardalye, alabalık, ton balığı, morina ve uskumru gibi balıklar, kalp sağlığı için çok önemli olan omega-3’ler (EPA ve DHA) gibi esansiyel yağ asitlerini içerir. Kalp sağlığına iyi geldiği düşünülen kril yağı, günümüzde balık yağına alternatif olarak da kullanılabiliyor.

Sarımsak; Allin, sarımsaktan elde edilen önemli bir kükürt bileşiğidir. Güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel bileşiktir. Araştırmalar, allinin kalbi koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sarımsağın ayrıca kan basıncını düşürerek ve antioksidan enzim düzeylerini artırarak kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bilinmektedir.

Koenzim Q10; Ubikinon olarak da bilinen Koenzim Q10 (CoQ10), kalp kasını güçlendirir ve oksidatif stresi azaltarak çeşitli kalp hastalıklarına karşı korur. Çok sayıda çalışma, CoQ10’un kalp yetmezliği olan hastalar için güvenli bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir. CoQ10 kırmızı et, balık ve brokoli gibi besinlerde bulunsa da bu besinlerde bulunan miktarların kalp hastalıklarına karşı korunmada yeterli olduğu düşünülmemektedir. Bu nedenle hekim bilgisi ile besin takviyesi olarak kullanılabilir.

beta glukan; Yulaf, sorgum unu, çavdar, mısır, tam buğday, deniz yosunu ve mantarlarda bol miktarda bulunur. Beta-glukan, kolesterol seviyelerini düşürür ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Aynı zamanda bir bağışıklık uyarıcı etkiye sahiptir.

potasyum; Vücuttaki düşük potasyum seviyeleri, yüksek tansiyona (yüksek kan basıncı) ve ayrıca plak oluşumu nedeniyle arterlerin tıkanmasına neden olabilir. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol sorunu olan kişilerin yeterli miktarda potasyum alması önemlidir. Potasyum yönünden zengin besinlere; Kayısı, muz, domates, patates, kivi ve havuç gibi sebze ve meyvelere örnek verebiliriz.

Magnezyum; Magnezyum, anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidandır. Magnezyumun kardiyovasküler tıkanıklığın önlenmesinde ve tedavisinde potansiyel bir rol oynadığı bilinmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tohumlar, kabuklu yemişler ve kepekli tahıllar iyi magnezyum kaynaklarıdır.

Folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini; Folik asit (folat adı verilen besinlerde bulunan B9 vitamini), olası bir kan pıhtılaşması riski ile ilişkilendirilen kandaki homosistein miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir vitamindir. Yetersiz folik asit alımı, B6 ve B12 vitaminleri homosistein düzeylerinin yükselmesine neden olabilir. Bu, hipertansiyona ve kan kolesterol düzeylerinin kötüleşmesine yol açabilen bir risk faktörüdür.

Folik asit açısından zengin besin kaynakları arasında ıspanak, roka, brokoli, Brüksel lahanası ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler bulunur. B6 vitamini hayvansal ürünlerde, yoğurtta ve baklagillerde bulunur; B12 vitamini hayvansal ürünlerde bulunur.

C vitamini; C vitamini, kan damarlarının uzun süreli sağlığının korunmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü (idrar söktürücü) etkisi de vardır ve bu nedenle yüksek tansiyonu olan hastalarda tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Maydanoz, portakal, kivi, limon gibi turunçgiller ve karnabahar, brokoli, yeşil ve kırmızı biber gibi sebzeler zengin doğal C vitamini kaynaklarıdır.

Bitter çikolata; Özellikle bitter çikolatada bulunan kakao, kalp ve damar sağlığı için önemli olan flavonoidler (bitkilere renk, koku ve tat veren maddeler) açısından zengindir. Bitter çikolatanın LDL kolesterol seviyelerini düşürebildiği ve kalbe iyi geldiği uzun yıllardır bilinmektedir.

resveratrol; Resveratrol, üzüm, böğürtlen, erik ve yer fıstığı dahil olmak üzere birçok farklı gıda bileşeninde değişen miktarlarda bulunur. Özellikle üzümde bulunan resveratrol, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleriyle bilinir. Bu bağlamda resveratrolün kalp sağlığı için risk oluşturan total kolesterol, LDL, VLDL ve trigliseritler gibi kan lipitlerini düşürdüğü, HDL gibi “iyi” kolesterolü artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca hipertansiyon, obezite ve diyabet üzerindeki yararlı etkileri göz önüne alındığında resveratrol’ü terapötik bir besin maddesi olarak sıralayabiliriz.

Nihayet; sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek, kalbimizi ve sevgimizi kendimize ve sevdiklerimize daha uzun süre vererek hayatın başlangıcı olan kalbimizi koruyabiliriz.

Sevgiler,

Kaynaklar

 1. Ansari S., (2021). Kalp Sağlığı ve Nutrasötikler, Nutrasötiklerin ve Geleneksel Tıbbın Evrimi, sayfalar 255-272.
 2. Aggarwal M ve diğerleri (2018) Kalp hastalığını önlemek ve tedavi etmek için yaşam tarzı değişiklikleri Journal of the American College of Cardiology, 72(19), 2391–2405.
 3. Innes A.J. et al. (2003). Bitter çikolata, sağlıklı gönüllülerde trombosit agregasyonunu inhibe eder.trombositler, 14:325–7.
 4. Khan N. ve diğerleri (2012). Kakao tozunun sütle birlikte düzenli olarak tüketilmesi, yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıyan bireylerde HDL kolesterol düzeylerini artırır ve oksitlenmiş LDL düzeylerini azaltır.Nutr Metab Kardiyovasküler Dis.,22:1046-53.
 5. RajP ve diğerleri (2021). Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar, miyokard enfarktüsü ve kalp yetmezliğinde resveratrolün etkinliğinin kapsamlı analizi. moleküller 31;26(21):6600.

İlginizi Çekebilir