Kanada’dan depremzedeler için vize kolaylığı | Haber sitesi PolitikYol

Kanada, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere vize kolaylığı ve öncelik tanınacağını açıkladı. Bu kapsamda vizesi biten Türk ve Suriye uyrukluların Kanada’da kalış sürelerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımlar atılacağı belirtildi.

Kanada Göç, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Algabra ortak bir yazılı açıklamayla, hükümetin 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı Kahramanmaraş depreminden etkilenen kişilerin mülteci yerleştirme başvuruları da dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet başvurularını değerlendireceğini duyurdu.

Bu kapsamda Bakan Fraser ve Bakan Algabra, Kanada’da bulunan ancak vize süresi dolan Türk ve Suriye vatandaşlarının kalış sürelerinin uzatılmasına yönelik adımlar atılacağını duyurdu.

Türkiye’den Kanada’ya giriş yapmak için başvuranlar ve halen Kanada’da bulunan ancak vize süresi dolan Türk vatandaşları, 29 Mart 2023 tarihinden itibaren vize önceliği ve kolaylaştırma hükümleri kapsamında başvurularına başlayabilecekler.

“ÖNCELİKLİ İŞLEMLER OLACAK”

Bakan Fraser ve Bakan Algabra yaptıkları ortak açıklamada şunları kaydetti:

“29 Mart 2023 tarihinden itibaren daimi ikamet başvurusunda bulunanların deprem nedeniyle seyahat belgelerini kaybetmeleri nedeniyle pasaport veya seyahat belgesi zorunluluğundan ve bu belgeler için ödenen harçlardan feragat edeceğiz. Bu yeni önlemler, depremlerden kişisel olarak etkilenenlerin denizaşırı uygulamalarına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. Mülteci yerleştirme başvuruları da dahil olmak üzere yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları ile daimi ikamet başvuruları öncelikli olarak değerlendirilmektedir.”

Bakan Fraser yaptığı açıklamada, “Kanada, Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremlerden etkilenenlere yardım etmeye kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan uluslararası krizlere yanıt vermeye ve ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır olacaktır” dedi.

Bu arada Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Algabra yaptığı açıklamada, depremlerden etkilenen Türk ve Suriyeli vatandaşlara destek vermeye devam ettiklerini söyledi. Bakan Algabra şunları söyledi: “Kanadalı birçok aile üyesinin depremlerden etkilendiğini biliyoruz ve bugünkü eylem bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni tedbirlerle, şu anda karşılaştıkları sorunları hafifletmeyi umuyoruz. “Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu zor zamanda destek ve yardım sağlamaya hazırız.”

İlginizi Çekebilir