Kandilli’den yeni açıklama: Marmara’da her an 7 ve üzeri büyüklükte deprem olabilir.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, Japon bilim insanlarıyla birlikte 5 yıldır Marmara Fayı’nı inceliyor. prof. Dr. Haluk Özener, “Burası deprem riski olan bir bölge. 7 veya daha büyük bir deprem her an meydana gelebilir. Ne zaman oldu? Kimse bilmiyor. Bir an önce yapılması gereken yapı stokunun güvence altına alınmasıdır” dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, Japon bilim insanlarıyla birlikte 5 yıldır Marmara Fayı’nı inceliyor. Yer sarsıntısının büyüklüğünü, süresini, merkezini ve zamanlamasını belirlemek için kullanılan sismometreler ile yer hareketleri sürekli olarak kaydedilmekte ve veriler toplanmaktadır. Araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haluk Özener, “Yarıkları gemiler işaretliyor. Araştırmamız onlar hakkında da veri topluyor. Marmara Denizi’nin 1200 metre derinliğinde olan cihazlarımız mevcuttur. Cihazları atıyoruz, 6 ay sonra alıyoruz, veri topluyoruz ve farklı yerlere koyuyoruz. Dolayısıyla fayın özelliklerini baştan sona anlama fırsatı bulduk” dedi.

DÜNYA HAREKETLERİ KAYDEDİLMİŞTİR

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Japon bilim insanlarıyla birlikte Marmara Denizi fayının çeşitli özelliklerini anlamak için 5 yıl önce ölçümlere başladı. Yer sarsıntısının büyüklüğünü, süresini, merkezini ve zamanlamasını belirlemek için kullanılan sismometreler ile yer hareketleri sürekli olarak kaydedilmekte ve veriler toplanmaktadır. 1200 metre rakımlı Marmara Denizi’nin dibinde bulunan cihazlar, 6 ayda bir denizin farklı bölgelerine yerleştiriliyor. Araştırmanın 5 yıl sürdüğünü belirten Prof. Dr. Haluk Özener çalışmanın detaylarını anlattı.

prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Denizi’nde deniz tabanına kurulan sismometreler kullanarak Marmara Denizi’ndeki fay özelliklerini incelediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu çalışma Marmara’da yapılan onlarca çalışmadan sadece biri. Dolayısıyla çok değerli bilim adamlarımız var, onların eserlerinden biri. 5 yıldır farklı üniversitelerin katılımıyla, hocalarımızın desteğiyle, bir Türk ve Japon projesi olarak, Japon ve Türk ortaklığında bir proje yürütüyoruz. Türk tarafının lideriydim. 5 yıllık bir proje sonucunda kurduğumuz dip sismometreleri ile Marmara Denizi’ndeki fayın özelliklerini, hareket miktarını, fayın hangi bölümünün hangi derinlikte deprem yaptığını, ve fayın hangi bölümü daha sessizdi. Marmara Denizi’ndeki deniz tabanında ve genişlemeyi ölçmek için kullanılan aletler.

Bilimsel araştırmalarımızın sonuçlarını paylaşıyoruz. Deniz tabanıyla ilgili çeşitli araştırmalar var. Kırılma noktaları harita üzerinde gemilerle işaretlenmiştir. Araştırmamız onlar hakkında da veri topluyor. Marmara Denizi’nin 1200 metre derinliğinde olan cihazlarımız mevcuttur. Cihazları atıyoruz, 6 ay sonra alıyoruz, veri topluyoruz ve farklı yerlere koyuyoruz. Dolayısıyla fayın özelliklerini baştan sona anlama fırsatımız oldu. Çalışmalar halen devam etmektedir. Bu cihazlar halen Marmara Denizi’nin diplerinde veri toplamaya devam ediyor. Bu verileri Mart ayında alacağız. Daha sonra değerlendireceğiz ama bu uzun soluklu bir çalışma” dedi.

İlginizi Çekebilir