Kanserden korunmak bizim elimizde! | Haber sitesi PolitikYol

Birçok hastalıkta olduğu gibi kanserde de korunmak tedaviden çok daha önemli ve kolaydır. Kanserden korunmanın en önemli adımı beslenme ve yaşam tarzımızdır.

Ülkemizde her yıl kanser farkındalığını artırmak ve toplumu bilinçlendirmek için.1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası. ” olarak etiketlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre 2020 yılında dünya çapında yaklaşık 10 milyon kişi kanserden öldü, yani her altı kişiden biri kanserden öldü.

Türkiye’de kanser, bilinen ölüm nedenleri listesinde kardiyovasküler hastalıklardan sonra en yaygın ikinci ölüm nedenidir.

Kanser vakalarının %90’ı çevresel faktörlerden, %10’u genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır ve kanser ölümlerinin yaklaşık üçte biri aşırı kilo, yetersiz sebze ve meyve tüketimi, fiziksel hareketsizlik, tütün ve alkol kullanımı ile ilişkilidir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi kanserde de korunmak tedaviden çok daha önemli ve kolaydır. Kanserden korunmanın en önemli adımı beslenme ve yaşam tarzımızdır. Dünya Kanser Araştırma Vakfı (WCRF) ve birçok bilimsel çalışma da bunu desteklemektedir.

ANTİOKSİDANLAR VE KANSERE KARŞI BESLENME

Genel olarak, sağlıklı bir diyet kanser riskini %10-20 oranında azaltabilir. Bazı besinler özellikle kansere karşı koruyucudur” dediğimiz kansere karşı.antioksidan‘ diyoruz.

Bilimsel kanıtlar, çoğunlukla bitki bazlı gıdaları (tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve fasulye) yemenin kanseri önlemede ve daha sağlıklı bir yaşamı teşvik etmede büyük rol oynadığını göstermektedir. Bunun nedeni, bitki bazlı gıdaların kanseri önlemeye yardımcı olabilecek lif, besin maddeleri ve fitokimyasallar (bitkilere renk, koku ve tat veren bileşenler) açısından zengin olmasıdır. Bitkisel gıdalar da kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Sebzelerde, meyvelerde, tam tahıllarda ve baklagillerde bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar, kanseri destekleyen hücre ve doku hasarını azaltarak koruyucu bir etkiye katkıda bulunur.

Kanseri Önlemede Önemli Besinler:

 1. Tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller: Bu besin grubunun sindirim sistemi kanserine karşı koruduğuna, lif yönünden zengin bir beslenmenin kilo alımını ve birçok kanser türüne yakalanma riskini artıran obeziteyi önlediğine dair güçlü kanıtlar vardır.
 2. Omega 3: Omega-3 yağ asitleri üzerine yapılan çalışmaların sonuçları, özellikle yağlı balıklarda (sardalya, uskumru, somon vb.) ) .), meme kanseri riskini azaltır. .
 3. Domates ve domates ürünleri: Domates ve domates ürünleri en önemli likopen kaynaklarıdır. Likopen güçlü bir antioksidandır ve insan çalışmaları, domates ürünlerinin aşırı tüketiminin veya kandaki fazla likopenin prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azalttığını göstermiştir.
 4. Sarımsak: Çok sayıda araştırma, sarımsağın insanlarda kanser riskini azaltmada etkili olduğunu ve sarımsaktaki kükürt bileşikleri ve amino asitlerin hücrelerimizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Sarımsağın bu antioksidan özelliğini hasattan sonra altı aya kadar koruduğu da bilinmektedir.
 5. Brokoli: Brokolide bulunan sülforafan bileşiği, DNA onarımını destekler ve kansere neden olan süreçlerin oluşumunu engeller. Brokoliyi buharda pişirerek yemenizi tavsiye ederim. Kaynatma, C vitamini ve diğer besin maddelerinin kaybına yol açabilir.
 6. Yaban mersini: Kansere karşı koruyuculuğu birçok çalışma ile belirlenmiştir. Yaban mersininin hafızayı geliştirdiğini gösteren araştırmalar da var.
 7. Yeşil çay: Özellikle yeşil çayda bulunan kateşinler olarak bilinen polifenolik bileşikler kanser riskini azaltır. Yüksek tansiyon sorunu olmayanlar düzenli olarak günde 2-3 bardak içebilirler.
 8. Yoğurt: Bağışıklık sistemimiz için önemli olan ve vücudun bağışıklık fonksiyonunu artıran “dost bakteriler” açısından zengindir.
 9. Nar: Nar, naringenin gibi güçlü antioksidanları nedeniyle kanserin önlenmesi için gerekli bir besindir. Araştırmalar, nar suyunun erkeklerde cilt kanseri ve prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olabileceğini göstermiştir.

Kanserden korunmada en önemli korunma yöntemi erken teşhistir. Erken teşhis için düzenli tarama testleri yaptırın ve rahim ağzı kanserine (özellikle kız çocuklarında) karşı aşılama gibi korunma yöntemlerinin farkında olun.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 6 SAĞLIKLI YAŞAM İPUCU

 1. Kanserden korunmada en önemli korunma yöntemi erken teşhistir. Bu içerikte; Erken teşhis için (meme, rahim ağzı, kolon vb.) düzenli tarama testleri yaptırın ve rahim ağzı kanseri aşılaması gibi (özellikle kız çocuklarında) korunma yöntemlerinin farkında olun.
 2. Araştırmalar aşırı kilolu kişilerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, vücut ağırlığınızı normal aralıkta tutun ve obeziteden kaçının.
 3. Yeterli ve dengeli öğünler yiyin. Tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller açısından zengin bir diyet yiyin.
 4. Kırmızı et tüketiminizi sınırlayın. Aşırı kırmızı et tüketimi, sindirim sistemi kanseri görülme sıklığının artmasıyla doğru orantılıdır. Et, özellikle protein, demir, çinko ve B12 vitamini gibi değerli bir besin kaynağı olabileceğinden, kırmızı eti tamamen kesmek yerine kendinizi haftada bir porsiyonla sınırlayın. Ancak yumurta, kümes hayvanları ve deniz ürünleri daha sağlıklı protein kaynaklarıdır.
 5. İşlenmiş et, şeker, fast food ve tütsülenmiş/kömürlü gıdalardan (kanserojen olan) kaçının.
 6. Fiziksel olarak aktif olun. Daha fazla yürümek ve daha az oturmak, kansere yakalanma riskinizi azaltmanın harika bir yoludur.
 7. Sigara ve alkol kullanmayın.

Kaynaklar

 1. Dünya Kanser Araştırma Vakfı/Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü. 2018 Sürekli Güncelleme Projesi Uzman Raporu.
 2. Furley J. ve diğerleri (2019). 2018 Küresel Kanser İnsidansı ve Ölüm Tahmini: Kaynaklar ve Yöntemler GLOBOCAN, Int J Cancer, 15;144(8):1941-1953.
 3. Stowe, CB (2011). Nar suyu içmenin kan basıncı ve kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri. Klinik uygulamada tamamlayıcı tedaviler, 17(2), 113–115.
 4. Yılmaz M.S., Atak N. (2014). Diyet faktörleri açısından meme kanseri risk değerlendirmesi, Türk J Halk Sağlığı;12(1)
 5. Zeng H ve diğerleri, (2014). Diyet lifi, bağırsak mikrobiyotası ve kolon kanseri önlemeyi birbirine bağlayan mekanizmalar. Dünya J Gastrointest Oncol;6(2):41-51.

İlginizi Çekebilir