Kapatma davasında HDP sözlü savunmada yer almayacak

HDP, kapatma davasında 11 Nisan’da sözlü savunma yapmayacağını açıkladı. Sözlü savunmanın seçime ertelenmesi isteminin Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildiği hatırlatılan önergede, “Siyasi işlerin baskısı nedeniyle belirtilen tarihte sözlü savunma yapması mümkün değil. “

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Siyasi nedenlerle başlatılan ve siyasi müdahale yoluyla gelişen partimizin kapatılması davasında, seçim öncesi sözlü savunmadan feragat başvurularımızın tamamı Anayasa Mahkemesi tarafından gerekçesiz olarak reddedilmiştir. . , sözlü savunma tarihi ise partimiz için 11 Nisan olarak belirlendi. Partimiz, Anayasa Mahkemesi’nin özgür ve adil seçimlere müdahale anlamına gelen bu tavrına karşı 11 Nisan’da sözlü olarak kendini savunmayacaktır.

Bugün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunulan dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sözlü mütalaası mahkemeniz tarafından 10 Ocak 2023 tarihinde dinlenmiş ve ardından 26 Ocak 2023 tarihinde talimat veren tarafın sözlü savunma tarihi Mart olarak belirlenmiştir. 14 Ekim 2023. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi süreç, deprem ve seçimin resmen başlaması gibi temel nedenlerle sözlü savunma tarihinin seçim sonrasına ertelenmesini talep eden 3 ayrı dilekçe. Yargıtay reddetti. 16 Ocak 2023 ve 15 Mart 2023 tarihli dilekçeler dayanaksız, 6 Mart 2023 tarihli talep üzerine kabulüne karar verilmiş, sözlü savunma tarihi ise 11 Nisan 2023 olarak belirlenmişti.

2. Müvekkil tarafından Yargıtay’a verilen yukarıda tarihli üç dilekçede sözlü savunmanın neden seçime ertelenmesi gerektiği ayrıntılı olarak açıklandığı için burada ayrıca açıklama yapılmayacaktır. Müvekkil partinin resmi olarak seçim dönemine girmiş olması nedeniyle aday adaylığı başvuru süreçleri, partinin açılışı, milletvekili adayının konuşması, seçim programı, miting, kurultay ve siyasi çalışma, belirtilen tarihte sözlü savunma yapılması mümkün değildir. Bu durumda, bu yoğun çalışma sürecinde Türkiye demokrasi ve hukuk tarihini önemli ölçüde etkileyecek olan sözlü savunma mümkün olmayacaktır. Bu itibarla sözlü savunma yapamayacağımızın 11 Nisan 2023 tarihinde Yargıtay’a bildirilmesi zarureti doğdu.”

NE OLDU?

Kapatma süreci kapsamında HDP’li yetkililerin 14 Mart’ta sözlü savunma yapması kararlaştırıldı. Partinin talebi üzerine HDP’nin sözlü savunması ek süre verilerek 11 Nisan’a ertelendi.

HDP ise sözlü savunmanın seçim sonuna kadar devam etmesini istedi ancak reddedildi.

İlginizi Çekebilir