Kartal’da bahara hazırlık için binlerce ağaç budandı

Kartala Belediyesi’ne bağlı Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü, Kartala’da bahara hazırlık için binlerce ağacı budadı. Kartal sakinlerinden gelen talepleri değerlendiren ekipler, Mahalle İletişim Merkezi’ne (KİMER); Kasım ayından bu yana çeşitli mahallelerde cadde ve sokaklarda binlerce ağaç budandı.

Kartala’da yeşil alanların korunması ve genişletilmesi çalışmalarını sürdüren Kartala Belediyesi’nin başlattığı çalışma devam ediyor.

Mahalle İletişim Merkezi’ne iletilen talepler kapsamında Kartala Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından verilen ağaç budama hizmetleri devam ediyor.

Vatandaşların talebi üzerine Kartal’ın 20 ilçesinde çeşitli cadde ve sokaklarda yürütülen hizmet kapsamında bugüne kadar 4311 ağaç kesildi. Ekipler, ağaçlardaki kuru dalların yanı sıra tellere ve binalara temas eden yeniden büyümüş dalların temizlendiği budama sırasında organize bir şekilde çalışıyor.

Budama için ekipler kullanılır, küçük ağaçlar için 5 metrelik özel cihazlarıyla yerden budama, 10-20 metre yüksekliğindeki daha büyük ağaçlar için sepetli özel vinçler ile yerden budama yapılır. Budama sırasında güvenlik ve şehir trafiğinin etkilenmemesi için de önlemler alınıyor.

Budama ekipleri önce ana caddelerin bir tarafındaki ağaçları budayarak trafiğin aksamamasını sağlıyor. Ekipler çalıştıkları cadde veya sokaktaki tüm ağaçları cinsine ve yapısına göre budamaktadır.

Ağaçların uyanıp filiz verdiği 30 Mart’a kadar tamamlanması planlanan proje, bölgedeki ağaçların daha sağlıklı ve güçlü olması için tasarlandı. Araştırmalar, büyük miktarlarda polen saçan ve sokakları ve sokakları alerjik reaksiyonlara neden olan kuru polenlerden temizleyen ağaçları tanımlar.

Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler İşletmesi tarafından yürütülen ağaç budama çalışmalarında görevliler ağaçlardaki kuş yuvalarını da koruyor. Kuş yuvalarına zarar vermemek için çok dikkatli çalışan ekipler, yuvaların zarar görmemesi için özel budama yapıyor. Özellikle uzun çınar ağaçlarının tepesindeki yuvaları destekleyen dallar, kuşun yaşam hakkını korumak için özel olarak kesilir. Budama kalıntıları da aynı ekipler tarafından toplanarak parklarda kullanılan gübrelerin üretimi için ayrıştırılıyor.

İlginizi Çekebilir