Kartal’da “Depreme hazırlık semineri” düzenlendi

Deprem dönüşüm çalışmasıyla 90 bine yakın kişinin riskli konutunu dönüştüren Kartal Belediyesi, büyük İstanbul depremi için hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yönlendirmesiyle Kartal’da deprem riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalara hız kazandırmak için “Depreme Hazırlık Çalıştayı” düzenlendi. Seminerde konuşan Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, bölgedeki tehlikeli yapıların yıkım veya güçlendirme çalışmaları yapılarak en kısa sürede depreme hazır hale getirileceğini belirtti.

Kartal belediye meclisi salonunda düzenlenen seminerde; Kartala Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartala Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Ali Baştan, Kentsel Dönüşüm, Planlama ve Tasarım, İmar ve Şehircilik, Yapı Kontrol, Emlak ve Kamulaştırma, Sivil Savunma İnceleme, Basın Yayın Daire Başkanlığı başkanları ve çalışanları ve Strateji Daire Başkanlığı katıldı.

İki gün süren çalıştayın ilk gününde Türkiye’yi kasıp kavuran Kahramanmaraş depreminde görev alan Kartala Belediyesi yetkilileri yaşadıklarını anlattı. Arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgelerinde yaşadığı acı olaylar salonda duygulu anlara neden oldu.

Seminerin ikinci gününde ise ihtisas müdürlükleri çalışmaları hakkında sunum yaptı. Sunumların yanı sıra; Gün boyu katılımcılar, depremde imar, planlama ve düzenleme sorunları ve yapılması gerekenler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Çalıştayda konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul’da beklenen büyük deprem için hazırlıklara hız verdiklerini belirterek; “İstanbul’un en iyi deprem dönüşüm belediyelerinden biriyiz. Özellikle deprem bölgesini gezdikten sonra depremin yıkıcı etkilerini daha yakından gördük. Orada çok kötü anlar yaşadık. Şimdi İstanbul’da yaşayanlarla aynı riskle karşı karşıyayız. Deprem gerçeği bize ülkedeki yerel yönetimlere ve siyasete bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini gösterdi.” kullanılan ifadeler.

Kartal belediyesinde deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmalarının 90 bine yakın kişinin tehlikeli konut haline dönüştürülmesiyle sonuçlandığını vurgulayan Başkan Gökhan Yüksel, “Artık önümüzde yeni bir süreç var. Kartal’daki riskli yapıların en kısa sürede tespit edilmesi, dönüştürülmesi veya güçlendirilmesi için araştırmalar yapılıyor. Üniversitelerimiz ve bilim insanlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Bir an önce sonuç almamız ve deprem riskini ciddiye almamız gerekiyor.” kullanılan ifadeler.

Depreme hazırlık çalıştayı sonunda Kartal’daki depreme hazırlık kurulu bir rapor hazırlayacak. Rapor, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e de sunulacak.

İlginizi Çekebilir