Kent Dönüşümü İçin Yeni Destek Paketi Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni binaların inşası ve kentsel dönüşüm için hazırlanan finansman paketi kapsamında kişi başı 1.250.000 liraya kadar kaynak ayrılacağını açıkladı.

Maliye ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeni bina yapımı ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hazırlanan yeni finansman paketinin detayları açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, riskli bölgelerde bulunan veya risk altındaki binaların kentsel dönüşümüne destek verilerek kentsel dönüşümün hızlandırılması ve olası doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunmasının beklendiği belirtildi.

Hazırlanan fonlama paketi kapsamında kişi başı 1.250.000 liraya kadar fonlama imkanı sunulacak ve 840 baz puana kadar fonlama maliyeti karşılanacak. Ayrıca, Hazine Destekli Kefalet (KGF) planı dahil edilerek, müteahhitler ve inşaatçılar şehrin dönüşüm sürecinde uygun finansmana erişebilecekler. Hazine destekli kefalet sisteminde bugüne kadar uygulanan tazminat oranı bu paket için yüzde 7’den yüzde 9’a çıkacak.

“YÜKLENİCİLERE TEŞVİK”

Bakan Kurum, mesajında, “Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Maliye Bakanlığımız ve Hazinemizle süreci hızlandırmak için bir adım attık. 600 bin olan kredi limitini 1 milyon 250 bine çıkardık. 1 milyon 250 bin lira 10 yıl vadeli 0,79 faizli kredi sunuyoruz.” kullanılan ifadeler. Hazine destekli kefalet sistemine de yer veren Ajans, kentin dönüşüm sürecinde müteahhitlere ve konut üreticilerine uygun koşullarda finansmana erişim sağlayan desteği sosyal medya hesabından duyurdu.

Bakanlık yaptığı duyuruda, “İlk defa kentsel dönüşüm yapacak müteahhitlere teşvik veriyoruz. 12 ay ödemesiz ve 48 ay geri ödemeli 250 milyona kadar kredi sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir