Kılıçdaroğlu’nun “Adil Dağıtım İçin Sosyal Adalet” kitabı yayınlandı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kitabı “Adil Dağıtım için Sosyal ADALET” Tekin Yayınları’ndan çıktı. Kılıçdaroğlu’nun “Özgür ve adil bir Türkiye için YÜRÜYÜN” kitabının ardından 13. cumhurbaşkanı adayı olarak “ortak gelecek” çağrısının ardındaki fikirleri anlatan “Adil Bölünme için Toplumsal ADALET” yakında tüm dünyada satışa çıkacak. kitapçılar.

“Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?” Bu sorunun devlet ve kamu yönetimine ilişkin görüş ve değerlendirmeleriyle yanıtlandığı kitapta Kılıçdaroğlu’nun 1976’dan itibaren yazmaya başladığı, ülkesinin geleceğini düşündüğü, ülkesine ilişkin yapısal, düzeltici ve ilerici önerilerde bulunduğu yazıları yer alıyor. kamu ve devlet düzeninde yaşanan sorunlar ve kendi ülkesinde yaşayan her insanın “vatandaşlık” sahibi olması, “bilinç” kazanma mücadelesi verdiği görülmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet” sözleriyle başladığı yürüyüş, ortak bir gelecek çağrısıydı. Ancak adaletin ülkeye kendiliğinden gelmeyeceğini ve bunun için mücadele edilmesi gerektiğini çok iyi anlamıştı. Bu mücadele bir güç stratejisine evrilmiş, Millet İttifakı’nın oluşturulması, yerel seçimlerin kazanılması, güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisinin geliştirilmesi, “altı masa”nın oluşturulması ve bu masanın Milli İttifak’a dönüştürülmesi aşamalarından geçmiştir. Genel Siyasi Mutabakat. Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile iktidar yolunda yeni bir aşama başladı.

Seçilmiş makaleler, röportajlar ve konuşmalardan oluşan 656 sayfalık kitapta, 3 Aralık 2022’de ülkeyi fiziki ve yapısal yıkımdan kurtarmanın yol haritası olan “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı Kılıçdaroğlu toplantısına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor; 5 Aralık 2022 tarihli Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun 2023 vizyonu ile 1976’dan 2010’a kadar sistematik olarak kaleme aldığı kamu yönetimi kurallarına ilişkin teknik değerlendirme ve önerileri içermektedir.

Kılıçdaroğlu’nun “adil dağıtım için sosyal adalet” anlayışı, aşina olduğumuz sakin ve öğretici üslubuyla kamu yönetimi ve hizmetleri, vergilendirme, mevzuat, maliye politikası ve genel olarak kapsamlı bir ekonomi politikasının temeli olmalıdır. alışkın:

“Bu yazıları yayınlamaktaki temel amacım, demokrasinin en önemli unsurlarından biri olan denetim ilkesinin hayata geçirilmesine yardımcı olmaktı. Dikkatli okuyucu, makalelerin eleştirel tonunu fark edecektir. Yıllar sonra bir bürokrat olarak geriye dönüp baktığımda, mensubu olduğum kurum dahil birçok kamu kurumunu eleştiren yazılarım nedeniyle başıma bir şey gelmemesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir zamanlar Türkiye’de mesleki deneyime saygı duyan yöneticiler vardı ve bu yöneticiler kendilerine yöneltilen eleştirileri hatalarını düzeltmek ve mükemmele ulaşmak için bir fırsat olarak görüyorlardı. Bu anlayışla devletime ve milletime hizmet ettiğim günlerin hatırası, aileme bırakacağım önemli bir mirastır.”

Geçmişten bugüne Türkiye’nin maliye politikasını sert ve sert bir şekilde eleştiren Kılıçdaroğlu, vergi yolsuzluğundan gelir adaletsizliğine, halkın vergi konusundaki bilinçsizliği gibi çok yönlü sorunlara işaret ediyor:

“Yıllar önce yazılarımda dile getirdiğim sorunları Türkiye’nin henüz çözememiş olmasına da üzüldüm. Şeffaflık, denetim ve yolsuzlukla mücadelede büyük bir çöküş ihtimaliyle karşı karşıyayız. Ancak topluma karşı sorumlu devlet anlayışı, cumhuriyet felsefesinin de özünü oluşturur. Çünkü cumhuriyette ayrıcalıklı kimse yoktur. Vatandaşların eşitliği temel bir ilkedir.”
(…)
Dikkatli okurlarım bir şeyi daha fark edeceklerdir; Yarım asra yaklaşan bu serüvende Kılıçdaroğlu’nun bazı konularda hiç değişmediği gerçeği. Kul hakkına ne kadar önem veriyorsunuz. Yolsuzluk ve kayıt dışılıkla mücadele stratejileri üzerine düşünüyor. Denetlenen ve halka hesap veren bir yönetim anlayışını rehber edinmiştir.
(…)
Ayrıca Erdoğan yıllarca beni siyasi amaçlarla SSK’yı iflas ettirmekle suçladı. Bu saçma sapan suçlamalara gülebilirsiniz ama bu kitapta okurlarım görecekler ki benim SSK’yı bir sorunlar yumağına çeviren siyasetçilerle uzun süredir mücadele ediyorum. Bu politikaya karşı görüşler geliştirdim ve kamuoyu ile paylaştım. Dolayısıyla vatandaşlarımın bu soruları yıllardır düşündüğümü, cesaretle ve sabırla görüşlerimi paylaştığımı görme arzusu bu kitabı yayınlamamın temel amacıdır.”

Kitapta 1976’dan bu yana sistemli ve tutarlı bir şekilde dile getirilen eleştirilerin doğruluğu ve güncelliği dikkat çekerken, Kemal Kılıçdaroğlu, “Vergilerin nelere harcandığını kendinize sormazsanız demokrasiyi geliştiremezsiniz” düşüncesinden yola çıkıyor. Depremin acısı hala tazeyken, deprem vergisi dahil tüm vergilerin nereye harcandığını sormanın hayati bir vatandaşlık görevi olduğunu iddia ediyor. Kılıçdaroğlu “Deprem vergisi ne kadar yasal?” 1999 depreminden sonra getirilen deprem vergisi için. diye soruyor ve “… hukuk kurallarını dayatarak vergi kanunu çıkarmamalıyız. Depremin açtığı yaraları sarmak elbette hepimizin görevidir. Evet, vergi alın, ancak yalnızca yasalsa” diye ekliyor.

2001 tarihli “Yolsuzluk Ekonomisi” başlıklı yazısında, “Bugün Türkiye’de yolsuzlukla mücadele, halka bağlı olarak gelişmekte ve etkili olmaktadır. Ancak yolsuzluğu teşvik eden sistemi değiştirmek gerekir” diyerek sistemin ve zihniyetin dönüşümüne dikkat çekiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere en güçlü çağrısı:

“Tarihe saraylarda yaşayan bir insan olarak değil, Türkiye’ye barış getiren, sorunlarını çözen bir insan olarak geçmek istediğimi tüm vatandaşlarımın bilmesini istiyorum. Bu kitabın gençlerin ilgisini çekmesi ve gençler tarafından geniş kitlelerce okunması en büyük arzum. Bu noktaya gelmeden önce ne tür sorunlarla uğraştığını, bir fikir işçisi olarak daha aydınlık bir Türkiye mücadelesine başladığını demokrat amcalarının görmesini istiyorum. Tüm mücadelem onlar için…”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kitabı “Adil Mübadele için Sosyal ADALET” kitapçılarda ve online platformlarda okuyucuların beğenisine sunuldu.

İlginizi Çekebilir