Kim para verirse oy hakkını alır | Haber sitesi PolitikYol

Yolsuzluk bizimle ilişkili olduğu için yolsuzlukla ilişkili değiliz. Para verirsen kayyum olabilirsin, para bana bir torpido verirsenbir işin olabilir, eğilparlamentoda bir günsen de varsa! Uyuşturucu bile satabilirsin.

“Çünkü hayatta kötü olan her şey bir “yaşam kavramından” gelir. Olgun politikacı, eski sofistlerin eserlerini derinleştirmeli ve şan dersleri almalıdır; – ve yolsuzluğun dersleri…”

Emil Michel Cioran

Herhangi bir kafede garson olarak çalışmak istediklerinde hangi kriterlerin kullanıldığını biliyor musunuz? Geçenlerde part-time iş ararken garsonluk kriterleri ilgimi çekti ve ne gerekiyor diye bir göz attım. İstanbul’un neredeyse turistik bir bölgesinde garson olmak en az iki yıllık iş tecrübesi, B2 seviyesinde İngilizce bilgisi ve en az lise eğitimi gerektirmektedir. Tabii onlar için asgari ücret. Bence bu iyi bir istek, ancak deneyim gerekli değil çünkü çoğu genç üniversiteden veya liseden mezun olduktan sonra biraz harçlık kazanmayı bekliyor. Milletvekili olmak için sizce hangi kriterler gerekli?

Seçimler 14 Mayıs’ta yapılacak; Tabii bu aynı zamanda değişmesi muhtemel olan hükümete ek olarak yeni milletvekillerinin de meclise gelmesi anlamına geliyor. Aday olmak için alınacak ücretler açıklanınca meraklandım ve aday olmak için neler gerektiğini araştırmaya başladım. Öncelikle lottan lota değişmekle birlikte bir miktar para yatırmanız gerekiyor. Parayı veren düdüğü çalar veya oyları alır. Onun hakkında düşünüyorum.

Örneğin Adalet ve Kalkınma Partisi erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engelli adaylardan 5 bin lira talep ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi ise erkek adaylardan 30 lira, kadın, genç ve yüzde 40 ve üzeri engelli adaylardan 15 bin lira talep ediyor. Tamam hoşçakal. Yani parayı ödemek dışında bir sıkıntımız yok değil mi? O halde vekil olabilmek için yerine getirilmesi son derece zor olan şartlara bir göz atalım.

18 yaşından büyük olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir kısıtlaması olmamak, özgür olmak. Kamu görevi hakkından yoksun bırakılmamak, 1 yıldan fazla hapis cezası almamak, taksirli suçlardan hapis cezası almamak, ayıp suç işlememek, ideolojik gösterilere katılmamak.

Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış ve en az ilkokul diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Yani ilkokulu bitirmiş kişi de milletvekili olabilir. Garsondan farklı olarak İngilizce bilgisi veya bu alanda deneyim gerektirmez. Bu ne anlama geliyor? Paran var ama vasfın yoksa yine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tanımlayabilir ve değiştirebilirsin. Sence bu normal mi? Açıkçası, bu kriterler bence kötü niyetli ve kasıtlı cehalettir.

Yeteneksiz insanlar yetenekli insanları yönetirse ülke uçuruma sürüklenir. Tıpkı son yirmi yılda olduğu gibi! Yolsuzlukla anılan İtalya’dan ne farkımız var biliyor musunuz? Yolsuzluk bizimle ilişkili olduğu için yolsuzlukla ilişkili değiliz. Para verirsen – milletvekili olursun, para verirsen – amcan meclisteyse torpido ile çalış! Uyuşturucu bile satabilirsin. Garsonların vekillerden daha nitelikli olduğu bir ülkede bir şeylerin değişeceğini umarak bu yazıyı sonlandırıyorum. Tüm olumsuzluklara rağmen umudunuzu kaybetmeyin!

İlginizi Çekebilir