Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan AHBAP Çadır Satışına İlişkin Açıklama: Ahlaki, Akılcı ve Yasaldır

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Ahbap çadırlarının satışını doğrulayarak, “İşbirliği ahlaki, akılcı ve yasaldır. Aksini iddia edenler ya cahildir ya da kötü niyetlidir.

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde çadırları Ahbap’a sattığının ortaya çıkmasının ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya hesabından satışın ahlaki ve akılcı olduğunu söyleyerek satışı doğruladı.

Kınık şu bilgileri paylaştı:

Kızılay Çadırı, Türk Kızılayı’nın bir kuruluşu olup, 12 ay kesintisiz üretimi ile dünyanın önde gelen afet çadırı üreticilerinden biridir. Öncelikle Kızılay, çadırlar için TAMP tarafından tanımlanan minimum stok seviyesini garanti eder.

Ayrıca barınak hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın sipariş ettiği çadır sayısını istenilen zamanda üretmektedir.

Satıştan elde edilen geliri, doğal afetlerde ihtiyaç duyulan çadır ve diğer insani yardım malzemelerini üreten, depolayan ve gerekirse ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtan Kızılay’a aktarıyor.

Felaketin ilk günlerinde AHBAP Derneği, Kızılay’ın uluslararası bir kuruluş için ürettiği 2050 logosu olmayan çadırı masrafları kendisine ait olmak üzere Kızılay Çadırından temin ederek AFAD’ın gösterdiği yere gönderdi ve teklif etti. depremzedelere hizmet etmek.

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ, çadırlara hammadde temini için Ahbap Derneği’nden kaynak ayırdı ve Kızılay aracılığıyla depremzedeler yararına ücretsiz çadır üretimi planladı. Kızılay Çadır&Tekstil AŞ, iç piyasada ithalat ve fason üretimin yanı sıra günde yaklaşık 1.000 adet çadır üretimi ile AFAD’a desteğini sürdürüyor.
ve Kızılay işbirliği ahlaki, akılcı ve yasaldır. Aksini iddia eden ya sorunu anlamıyor ya da art niyetli.

AFAD bugüne kadar afet bölgesinde 337 bin 727 çadır kurdu ve 100 bin çadır daha kurmaya devam ediyor. Kızılay, tesislerini (54.070) Afad’a devretti ve tesislerinde Afad için üretime ara vermeden devam ediyor.1.350.908 vatandaş çadır kentlerde yaşıyor.

İlginizi Çekebilir