Kızılay Başkanı Kynik’ten “Çadır” açıklaması: “AFAD kendi logosunu kullanınca yerdeki görünürlüğümüz azaldı”

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, deprem sonrası çadır sıkıntısı nedeniyle “İlk etapta 54 bin çadırı AFAD’a teslim ettik” dedi. Kınık, AFAD’ın sadece kendi logosunu kullanmayı tercih etmesi nedeniyle sahadaki görünürlüklerinin azaldığını söyledi.

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtlayan Kınık’ın yanıtlarından bazıları şöyle:

Kızılay’ın tek çadırı yok diyorlar ama siz 54 bin çadır verdik diyorsunuz.

AFAD yazılı çadırlar var, bu çadırların çoğunu AFAD için kurduk. AFAD, hem Kızılay’dan hem de diğer özel şirketlerden çadır temin ediyor. Barınaktan AFAD sorumlu olduğu için onlara veriyoruz. AFAD ilk zamanlarda kendi logosunun yanında bizim logomuzu da kullanıyordu. Böylece kamu hafızasının sahada aradığı hilalimiz de görünür oldu ama sonradan sadece kendi kurumsal logolarını konumlandırmayı tercih ettiler. Deprem vurunca tüm destek güçlerimizi bölgeye gönderdik.

“Çadırınız bile yok muydu?” Deprem olduğunda kaç çadırınız vardı diyenler oldu.

Türkiye’deki depolarımızdan 40.000, yurt dışı depolarımızdan ve Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu’ndan 14.000 olmak üzere yaklaşık 54.000 çadır sevk ettik. AFAD’a teslim ettik ve kurulumlarına yardımcı olduk.

Kızılay ile ilgili haberler bu alandaki çalışmalarınızı etkiliyor mu?

Sürekli bölgede çalıştığımız için pek takip edemiyorum. Kızılay ekipleri olarak şu anda sahanın tozunu yutuyoruz. Medyada ve sosyal medyada dolaşanların çoğu yalandır. Samandağ’da hizmet yok dediklerinde ben Samandağ’daydım. Biz Samandağ’da vatandaşlarımızla sarılıp ağlarken onlar Kızılay başkanının nerede olduğu haberlerini yapıyorlardı. Kızıl Haç’ın başı nerede? Samandağ’da. Bizim de eksikliklerimiz olabilir. Ancak güvenilir bilgilere dayanmalı ve adil olmalıdır. Sahada zaten gönüllülerimiz çok yüksek stres altında çalışıyorlar. Yerde 4.000 gönüllü var. Bu çocuklar çadırlarda uyuyorlar, konteynerlerde uyuyorlar, arabalarda uyuyorlar. Takdire ihtiyaçları var, morale ihtiyaçları var. Ancak bunun gibi sahte haberler iç karartıcı. Kızılay nerede? Kızılay depremzedelerin yanında nerede olacak?

Olumsuz haberler Kızılay’a yapılan bağışları etkiler mi?

Hayır, değil. Tarihimizin en büyük bağışını alıyoruz. Bireysel bağışçı sayısı 3 milyonu aştı. Bireysel Kızılay bağışçısı sayısı ise 1,5 milyon. İki katına çıktı. Minik bağışçılarımız SMS destekli bağışlarına devam ediyor. Kızılay’dan uluslararası mali destek de var. 50’den fazla çok büyük uluslararası finansman kuruluşu var. Şu anda Avrupa Birliği’nden Birleşmiş Milletler’e, Kızılhaç ve Kızılay hareketinden insani yardım ve kalkınma ajanslarına kadar çok büyük fon sağlayan kuruluşlarla projelerimizi konuşuyoruz.”

İlginizi Çekebilir