Kızılay çadırlarının satışı Almanya’da da tartışılıyor: Belirtelim

Kızılay çadırlarının Ahbap’a satıldığının ortaya çıkması, Almanya’nın depremzedelere yardım konusunda Kızılay ile işbirliği yaptığı konusunda şüphe uyandırdı.

Kızılay’ın çadırlarını deprem bölgelerine ücretsiz göndermek yerine insani yardım kuruluşlarına sattığının ortaya çıkması Almanya’da geniş yankı buldu. Bu konudaki haberlerin Alman medyasına yansımasının ardından Türkiye’ye gönderilen yardımla ilgili tartışmalar çıktı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Max Lax, afet bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan çadırların Kızılay tarafından para karşılığında satıldığı haberinin kendilerine ulaştığını ve Kızılay’ın alamadığını söyledi. zenginken milyonlarca insan doğal afetlerden mustarip.

Konuyla ilgili Almanya’nın EPD ajansına konuşan Yeşiller Partisi’nden Laks, haberlerin depremzedelerin öfkesini ve acısını artırdığını belirterek, “Türk Kızılayı’na yönelik iddialar mutlaka aydınlatılmalıdır. Çünkü Alman dernekleri afet yardımı konusunda bu örgütle işbirliği yapıyor. Dolayısıyla bu iddialar verdiğimiz desteği de etkilemeli.”

“BELEDİYELER VE Astsubaylar ÇALIŞMALIDIR”

Türkiye’ye depremzedelere destek amacıyla gönderilen yardımlarda yerel aktörlere daha fazla önem verilmesi çağrısında bulunan Lax, Alman içişleri ve dışişleri bakanlıklarının belediyeler ve sivil toplum kuruluşları ile deprem işbirliğinde çalışmasının daha doğru olacağını söyledi.

Yeşil Parti’nin parlamento grubu iç politika sözcüsü Lamia Kaddor da iddiaların doğru olması halinde kişisel ve siyasi yansımaları olması gerektiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir