Kızıllay’ın kıyafet sattığı da ortaya çıktı.

BirGün yazarı Bahadır Özgür, Kızılay’ın 18 Şubat’ta 2 tır dolusu giysi sattığı bir sözleşme ve polis raporu paylaştı. İhbar üzerine deponun arandığını belirten Özgür, “Şirket, Kızılay ile 2 yıl önce imzaladığı sözleşmeyi ve satış faturalarını ibraz ediyor. Sözleşme kapsamında ayda en az 80 ton giysi kilogramı 0,41 dolardan verilecek.

Özgur, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Depo tebligatta. Firma, satış için Kızılay ile 2 yıl önce imzaladığı sözleşmeyi ve faturalarını ibraz ediyor. Sözleşme kapsamında ayda en az 80 ton giysi kilogramı 0,41 dolardan verilecek.

Bahadır Özgür’ün paylaştığı polis raporunda şu ifadelere yer verildi:

“21.02.2023 tarihinde KOM şube müdürlüğümüze Mersin-Tarsun karayolu üzerinde Karaçayyas yakınlarındaki Coca Cola fabrikasının arkasında… fabrikadaki depremle bağlantılı olarak gönderilen yardım malzemelerinin satıldığına dair bir ihbarda Kızılay tarafından burada yabancı bir firmaya verilmiş ve ucuz fiyata piyasaya arz edilmeye çalışılmış… Firmanın deposunda bulunan 7 konteyner 22.02.2023 tarihinde 09.00 tarihinde belirtilen adreste, firmaya ait 2 adet olduğu belirtilmiştir. İstanbul’da belirtilen adreste bulunan Kızılay Lojistik ile 1 yıllık sözleşme imzalandı.Bu sözleşmeye göre kullanılmış tekstil ürünlerini satın alıp, bu ürünleri ayıracak sağlıklı olanları paketleyip bir Afrika ülkesine, diğerlerini ise parçalanmış olarak gönderdiler. ve kullanılamaz hale gelenler, Kızılay tarafından Türkiye içinde ve dışında değerlendirildi. Kızılay Lojistik tarafından 02/08/2023 fiyatında 2 TIR’ın siteye gelip 19/02/2023 tarihinde düzenlendiğini belirten fatura ibraz ederek, ürünlerin kesinlikle tamamının ikinci el olduğunu ve almadıklarını belirtti. yemek… »

KIZILAY’DAN CEVAP

Kızılay, Bahadır Özgür’ün haberiyle ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Merhaba, giyim kolileri aracılığıyla bağışlanan giysi ve tekstil ürünleri, barınma, gıda, sağlık, nakit yardımı, giyim ve eğitim desteği gibi yardım faaliyetlerine kaynak oluşturmak için değerlendiriliyor.”

İlginizi Çekebilir